16 października
środa
Gawla, Ambrozego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki: niepełnosprawni nie mogą być "zakładnikami" żadnej ze stron

Ocena: 4.85
1400

Do trudnej sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce odniósł się w  środę abp Stanisław Gądecki. Jak zaznaczył przewodniczący KEP, grupa ta powinna móc liczyć na pomoc Państwa, Kościoła i społeczeństwa. Zaapelował jednocześnie, by protestujący w sejmie niepełnosprawni oraz ich opiekunowie,  nie stali się zakłanikami żadnej z opcji politycznych.

fot. PAP/Leszek Szymański

Sejm uchwalił w środę ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniu niepełnosprawności.

Ustawa przewiduje zniesienie limitów finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej udzielanych osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W tym celu zaproponowano regulację analogiczną do przepisu znoszącego limit finansowania świadczeń z zakresu leczenia i diagnostyki onkologicznej, czyli umożliwiającą zmiany umów zawartych przez NFZ z placówkami medycznymi. Przewiduje także m.in. zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych (np. wózków inwalidzkich). Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały też prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością. Bez kolejki mają także korzystać z usług farmaceutycznych w aptekach. Ta grupa niepełnosprawnych ma również korzystać ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania.

Projekt ustawy został złożony w Sejmie przez posłów PiS. Ma ona wejść w życie 1 lipca.

Do trwającego wciąż w sejmie protestu rodziców i opiekunów dorosłych niepełnosprawnych odniósł się w komunikacie abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski  zaznaczył, że rodzice osób niepełnosprawnych powinni móc liczyć na pomoc Państwa, Kościoła i społeczeństwa. Przestrzegł jednocześnie przed instrumentalnym traktowaniem protestu. "Mamy świadomość, że prawa osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów nie były traktowane dotąd z wystarczającą uwagą. Na szczęście, społeczna wrażliwość w tym względzie się zwiększa. Ponieważ wymaga to także odważnych decyzji politycznych, starajmy się, aby przy ich podejmowaniu osoby niepełnosprawne nie były politycznie instrumentalizowane i aby nie stały się swego rodzaju zakładnikami żadnej ze stron" – zaznaczył metropoita poznański.

Abp Gądecki wyraził w swym liście również podziękowania dla rodziców, których  "wytrwała miłość" do ich niepełnosprawnych dzieci, czyni ten świat bardziej ludzkim.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 października

Ucisk i utrapienie spadną na każdego człowieka,
który dopuszcza się zła

Dziś w Kościele:
środa, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ spomnienie św. Jadwigi Śląskiej
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 2,1-11, Ps 62, Łk 11,42-46
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -