5 czerwca
piątek
Waltera, Bonifacego, Walerii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki: niepełnosprawni nie mogą być "zakładnikami" żadnej ze stron

Ocena: 4.85
1749

Do trudnej sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce odniósł się w  środę abp Stanisław Gądecki. Jak zaznaczył przewodniczący KEP, grupa ta powinna móc liczyć na pomoc Państwa, Kościoła i społeczeństwa. Zaapelował jednocześnie, by protestujący w sejmie niepełnosprawni oraz ich opiekunowie,  nie stali się zakłanikami żadnej z opcji politycznych.

fot. PAP/Leszek Szymański

Sejm uchwalił w środę ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniu niepełnosprawności.

Ustawa przewiduje zniesienie limitów finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej udzielanych osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W tym celu zaproponowano regulację analogiczną do przepisu znoszącego limit finansowania świadczeń z zakresu leczenia i diagnostyki onkologicznej, czyli umożliwiającą zmiany umów zawartych przez NFZ z placówkami medycznymi. Przewiduje także m.in. zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych (np. wózków inwalidzkich). Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały też prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością. Bez kolejki mają także korzystać z usług farmaceutycznych w aptekach. Ta grupa niepełnosprawnych ma również korzystać ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania.

Projekt ustawy został złożony w Sejmie przez posłów PiS. Ma ona wejść w życie 1 lipca.

Do trwającego wciąż w sejmie protestu rodziców i opiekunów dorosłych niepełnosprawnych odniósł się w komunikacie abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski  zaznaczył, że rodzice osób niepełnosprawnych powinni móc liczyć na pomoc Państwa, Kościoła i społeczeństwa. Przestrzegł jednocześnie przed instrumentalnym traktowaniem protestu. "Mamy świadomość, że prawa osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów nie były traktowane dotąd z wystarczającą uwagą. Na szczęście, społeczna wrażliwość w tym względzie się zwiększa. Ponieważ wymaga to także odważnych decyzji politycznych, starajmy się, aby przy ich podejmowaniu osoby niepełnosprawne nie były politycznie instrumentalizowane i aby nie stały się swego rodzaju zakładnikami żadnej ze stron" – zaznaczył metropoita poznański.

Abp Gądecki wyraził w swym liście również podziękowania dla rodziców, których  "wytrwała miłość" do ich niepełnosprawnych dzieci, czyni ten świat bardziej ludzkim.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 czerwca

Sobota, IX Tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Norberta, biskupa
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Tm 4,1-8; Ps 71, 8-9.14-17; Mk 12,38-44
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter