26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wojewoda śląski: pozytywna opinia do wniosku ws. metropolii

Ocena: 0
311

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek pozytywnie zaopiniował w środę wniosek katowickich radnych do rządu o utworzenie związku metropolitalnego w woj. śląskim. Wniosek wraz z jego opinią trafi teraz do MSWiA, które przygotuje materiały do podjęcia decyzji przez rząd.

Możliwość utworzenia związku metropolitalnego w woj. śląskim dała tamtejszym samorządom ustawa z 9 marca br., podpisana przez prezydenta 4 kwietnia. Po spełnieniu wszystkich przewidzianych nią wymogów metropolia powinna powstać na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dniem 1 lipca 2017 r., a zacząć działać od 1 stycznia 2018 r.

W ostatnich tygodniach 41 miast i gmin, które na gruncie ustawy chcą utworzyć metropolię, przeprowadziło wymagane procedury, m.in. konsultacje społeczne. Ich uchwały w tej sprawie – zgodnie z wymogami ustawy – zebrał samorząd Katowic. W poniedziałek katowiccy radni uroczyście przyjęli uchwałę ws. złożenia wniosku do rządu o utworzenie związku metropolitalnego.

Wniosek ten – jak wymagała ustawa – zaopiniował wojewoda. Jak podkreślił podczas środowego briefingu Wieczorek, opinia ta jest pozytywna – m.in. wobec przedstawionej we wniosku argumentacji uzasadniającej utworzenie metropolii. Wojewoda mówił też o nakładzie pracy, jaką w związku z tworzeniem metropolii wykonały ostatnio samorządy, a także atmosferze, w jakiej się ona odbywała.

– To bardzo ważne, w jakiej atmosferze pracujemy, bo to daje nam ogromne podstawy, aby za te sześć miesięcy (kiedy metropolia rozpocznie działalność), można było z pełną parą wystartować na rzecz obywateli, licząc, że ta współpraca będzie przebiegała tak samo, jak do tej pory, a mam nadzieję, że z ogromnym skutkiem na rzecz rozwoju regionu – zaznaczył wojewoda.

Marcin Krupa, prezydent Katowic, któremu ustawa daje szczególną rolę w procesie tworzenia metropolii, podkreślił w środę rolę w obecnym tworzeniu metropolii Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (istnieje od ponad 10 lat i zrzesza największe miasta konurbacji katowickiej; po utworzeniu metropolii ma przestać istnieć).

Jak mówił Krupa, na początku obecnej kadencji samorządu miasta już „może tak nie do końca chciały” jego dalszego funkcjonowania, jednak wobec determinacji przewodniczącej związku, prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, „poskładaliśmy go raz jeszcze i powiedzieliśmy: próbujemy jeszcze raz; to jest ostatnia próba, ale może coś z tego wyjdzie – i wyszło”.

Prezydent Katowic podkreślił, że leżące po stronie samorządów prace nad utworzeniem metropolii przebiegły sprawnie i w konsensusie. – To, że dzisiaj również pan wojewoda tak błyskawicznie dokonał oceny przedstawionego wniosku, świadczy o doskonałej współpracy i pracy zespołowej, jakiej do tej pory jeszcze na Śląsku nie było – uznał.

W rozmowie z dziennikarzami wojewoda Wieczorek zaznaczył, że nie miał wątpliwości opiniując wniosek, uczestniczył bowiem w obecnym procesie tworzenia metropolii – wraz z dedykowaną jej ustawą – od początku.

– Stąd prawnych wątpliwości nie ma – tak samo, jak wątpliwości co do idei utworzenia metropolii, znaczenia metropolii dla regionu – uściślił, wskazując, że w swojej opinii podniósł m.in. argumenty poprawy jakości życia obywateli i szans rozwojowych.

Wieczorek odniósł się też do skarg mieszkańców dotyczących wymogu podawania miejsca zamieszkania w konsultacjach ws. przystąpienia poszczególnych miast do metropolii (do środy do nadzoru prawnego wojewody napłynęły dwa takie wnioski). Do środy jeden z nich został już uznany za nieuzasadniony.

– Trzeba wziąć tu pod uwagę pewną formę weryfikacji. Jeśli przyjąć, że nie byłoby pewnego zbierania informacji, danych osobowych, bardzo trudno byłoby udowodnić, że jedna osoba nie oddała wielu głosów, co zaburzyłoby wyniki konsultacji – zaznaczył wojewoda. – Stąd było niezwykle istotne, by prawo do oddania głosu, było prawem pojedynczego obywatela – dodał.

Wniosek katowickich radnych, wraz z opinią wojewody, a także przyjętą już 24 kwietnia pozytywną opinią Sejmiku Woj. Śląskiego oraz szacunkowym dwuletnim planem dochodów i wydatków związku, nad którym prace koordynował skarbnik Katowic, trafi teraz do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Następnie minister sformułuje stosowny wniosek na posiedzenie Rady Ministrów.

Śląskie i zagłębiowskie samorządy starały się o metropolię od lat. Związek ma wykonywać część ich zadań publicznych w zakresie m.in.: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego, a także planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju transportu zbiorowego. Jego nazwa, która znalazła się we wniosku samorządów, to „Śląsko-Zagłębiowska Metropolia"

Środki dla związku ma zapewnić m.in. 5-procentowy udział w podatku PIT płaconym przez mieszkańców metropolii (obecne szacunki przewidują, że to źródło zapewni ok. 280-290 mln zł rocznie). Zainteresowanie uczestnictwem w metropolii zgłosiło 41 miast i gmin, o łącznej powierzchni 2553 km kw, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter