16 września
poniedziałek
Edyty, Korneliusza, Cypriana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tam, gdzie obraz nie dotrze

Ocena: 0
645

Radio nie przekazuje obrazów, ale rozmawia z nami - mówi ks. Andrzej Majewski SJ, redaktor naczelny Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia, w rozmowie z Barbarą Wiśniowską.

fot. archiwum Redakcji Programów Katolickich PR

Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia działa już od 30 lat. Jak się zmieniała przez ten czas?

Redakcje katolickie lub ekumeniczne istnieją w większości mediów publicznych w innych krajach. Pierwsza rzecz, jaką im zawdzięczamy, to uwrażliwianie społeczeństwa na tematykę religijną. Człowiek nie jest jamochłonem i potrzebuje wymiaru religijnego w życiu – nie można o tym zapomnieć. Istnienie redakcji katolickich czy religijnych przyczynia się do tego, że potrzeby duchowe stają się normalnym elementem rzeczywistości – niemożliwe jest w dzisiejszych czasach, aby go cenzurować.

Zmianą jest m.in. profesjonalizacja. Nasz zespół redakcyjny to ludzie, którzy ukończyli studia teologiczne lub filozoficzne i wykorzystują tę wiedzę w swojej pracy. Dawniej nie było to możliwe. Dziennikarze obsługujący choćby pielgrzymki papieskie albo nie za bardzo orientowali się w tym, co się właśnie dzieje, albo dwoili się i troili, by jak najwięcej przekazu z pielgrzymek papieskich trafiło do ludzi pomiędzy słowami. Redaktorzy katoliccy, którzy od 1991 r. pracują przy pielgrzymkach papieskich, wnieśli język kościelny do mediów, czego wcześniej w radiu nie było, i udowodnili, że nie musi on być językiem skostniałym. Tłumaczą elementy liturgii szczególnie tym, którzy nie są w niej zorientowani.

Kolejna zmiana to relacje koleżeńskie wewnątrz środowiska. Ksiądz nie jest dziś „kosmitą”, do którego nie wiadomo, jak się odnieść. Wszyscy w radiu stanowimy zgrany zespół. Rozmawiamy ze sobą, dzielimy się informacjami. Przez te lata na pewno dorośliśmy do standardów dziennikarskich, jakie obowiązują w innych krajach. Większa jest różnorodność naszych programów. Jesteśmy też obecni w mediach społecznościowych.

Jak dobierać tematy na miarę czasów i na miarę słuchaczy?

Pracując w radiu publicznym, jesteśmy powołani do spełniania misji nadawcy publicznego. A zatem staramy się myśleć o wszystkich: osobach wierzących i nie, o agnostykach, o sympatykach Kościoła, ale i o jego krytykach. Nie unikamy tematów kontrowersyjnych i krytycznych, ale też nie boimy się też jasno przedstawiać stanowiska Kościoła, nawet za cenę oskarżeń o nienadążanie za duchem czasów. Rozgłośnie katolickie mają zasadniczo słuchacza sprofilowanego. My – bardzo różnych. Ktoś przed laty powiedział mi coś, czego staram się trzymać: „żeby słuchając waszych programów, nikt nie poczuł się dotknięty i urażony”. Chcemy przygarniać ludzi, a nie odpychać; proponować dialog, a nie siłową konfrontację. Jeśli spotkamy się z kimś w połowie drogi, to już jest nasz sukces.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 31 (720), 4 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 19 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 września

"... nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój. Lecz powiedz słowo, a mój sługa odzyska zdrowie"

Dziś w Kościele: poniedziałek, XXIV tydzień zwykły
+ wspomnienie świętych męczenników Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 2,1-8; Ps 28 (27),2.7.8-9, Łk 7,1-10
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - do końca lata zapraszamy do przeglądu filmów SalveNET prezentowanych podczas minionych wakacji.


- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -