26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nigdy nie zawiedli

Ocena: 0
463

Polskim bohaterom XX w. poświęcony jest majowy numer „Biuletynu IPN”.

„Każdy z nas musi stanąć w obronie, każdy jest żołnierzem – bo wojna trwa, nasza święta wojna o Polskę trwa” – pisał ppłk Władysław Liniarski „Mścisław”, jeden z bohaterów miesięcznika.

Na szczególną uwagę zasługują teksty ukazujące niezłomną postawę takich bohaterów, jak Witold Pilecki, o którym pisze Jarosław Wróblewski, gen. August Emil Fieldorf „Nil”, o którym pisze Michał Wenklar, Gracjan Fróg, dowódca 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, oraz por. Jan Rogulka „Grot”. Wszyscy oni mieli wspaniałe życiorysy, byli znakomitymi żołnierzami, a ich życie zakończyli komunistyczni zbrodniarze w sędziowskich togach. Wyjścia z mokotowskiego więzienia doczekał w 1956 r. również skazany na śmierć płk Franciszek Niepokólczycki, prezes II Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Ocalał najprawdopodobniej dlatego, że ułatwiał Żydom ucieczkę z getta warszawskiego, co docenił osławiony złą sławą płk Józef Różański (właśc. Josef Goldberg). Najwyższą cenę za wierność Polsce zapłacił także związany z WiN mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, o którym pisze Artur Piekarz. Inni bohaterowie numeru – kpt. Józef Lutak „Dyzma”, legendarny oficer dywersji AK, i Władysław Jasiński „Jędruś” – zginęli z rąk niemieckiego okupanta.

W numerze znajduje się artykuł Jarosława Szarka „Wiara i pamięć”, poświęcony sylwetce 97-letniego dziś Wacława Szaconia „Czarnego”, jednego z ostatnich żyjących uczestników powojennego podziemia antykomunistycznego. Skazany w 1949 r. na czterokrotną karę śmierci, ocalał, gdyż Bierut go ułaskawił, co było niezwykłą rzadkością. Miał wyrok śmierci zamieniony na dożywocie, ostatecznie wyszedł na wolność w ostatnich dniach 1956 r. Z kolei Rafał Igielski jest autorem artykułu „Mieczysław Szwarczyński i antysowiecka organizacja w Głębokiem”. To przyczynek do historii ruchu oporu w Łomżyńskiem i na obszarze Puszczy Augustowskiej po agresji ZSRS na Polskę 17 września 1939 r. Tytułowy bohater zaginął bez wieści na Kołymie w 1941 r. Na uwagę zasługuje też tekst Dariusza Walusiaka „Święci polskiej sprawy”. Autor zastanawia się nad tym, co łączyło Witolda Pileckiego i innych bohaterów podziemia antykomunistycznego. Dodatkiem do „Biuletynu IPN” jest płyta DVD z filmem „Rotmistrz Pilecki” (reż. Miłosz Kozioł). Film zdobył I nagrodę w konkursie filmów krótko- i średniometrażowych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym o Totalitaryzmach „Echa Katynia” w 2023 r. Festiwal odbył się podczas Kongresu Pamięci Narodowej.

Niezwykle wartościowa lektura i ważny film. Dobrze, aby „Biuletyn IPN” trafiał do nauczycieli historii i do szkół.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter