27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek o pustym piekle

Ocena: 2.6
1718

Papież Franciszek pojawił się w najpopularniejszym włoskim talk show w niedzielny wieczór i podzielił się nadzieją, że piekło jest puste.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Trzy miliony ludzi we Włoszech obejrzało prawie godzinny wywiad telewizyjny z papieżem Franciszkiem 14 stycznia.

87-letni papież rozpoczął swój występ w programie telewizyjnym "Che Tempo Che Fa", żartując, że "wciąż żyje" i nie planuje rezygnacji.

Tak długo, jak czuję, że nadal mogę służyć, będę kontynuował. Kiedy nie będę już mógł tego robić, nadejdzie czas, aby o tym pomyśleć

– powiedział.

 

Piekło jako puste?

Zapytany przez prowadzącego wywiad Fabio Fazio, jak wyobraża sobie piekło, papież Franciszek udzielił krótkiej odpowiedzi:

To, co powiem, nie jest dogmatem wiary, ale moim osobistym poglądem. Lubię myśleć o piekle jako pustym; mam nadzieję, że tak jest

– powiedział papież Franciszek.

Katechizm Kościoła katolickiego mówi, że katolickie nauczanie "potwierdza istnienie piekła i jego wieczność. Natychmiast po śmierci dusze tych, którzy umierają w stanie grzechu śmiertelnego, zstępują do piekła, gdzie cierpią kary piekielne, "ogień wieczny". Główną karą piekła jest wieczne oddzielenie od Boga, w którym tylko człowiek może posiąść życie i szczęście, do którego został stworzony i za którym tęskni.

Katechizm mówi również: "W nadziei Kościół modli się o zbawienie wszystkich ludzi".

Teologowie tacy jak Hans Urs von Balthasar w swojej książce Dare We Hope That All Men Be Saved? przedstawili możliwość "nadziei", że piekło może być puste z powodu tego, czego Jezus dokonał na krzyżu, dokonując rozróżnienia między powszechnym zbawieniem jako nadzieją a powszechnym zbawieniem jako doktryną, którą odrzuca.

Amerykański katolicki ewangelista Ralph Martin napisał w swojej książce Will Many Be Saved? What Vatican II Actually Teaches and Its Implications for the New Evangelization, opublikowanej kilka lat po Balthasarze, że "tym, co motywowało apostołów i całą historię misji chrześcijańskich, była wiedza pochodząca z boskiego objawienia, że rasa ludzka jest zgubiona, wiecznie zgubiona, bez Chrystusa, a nawet bez Boga". 

 

Czego boi się papież Franciszek?

Papież Franciszek mówił w wywiadzie o swoim pragnieniu pokoju na Ukrainie i w Ziemi Świętej, mówiąc że codziennie rozmawia przez telefon z katolicką parafią w Gazie. 

Zapytany o to, co go przeraża, papież Franciszek odpowiedział, że "eskalacja wojny", przywołując widmo wojny nuklearnej. 

Uznał, że przy potencjale broni nuklearnej do "zniszczenia wszystkiego" można się zastanawiać, "jak skończymy, jak arka Noego?".

To mnie przeraża – zdolność do samozniszczenia, jaką ma dziś ludzkość

– stwierdził Franciszek.

 

Źródło: National Catholic Register, Pope Francis: ‘I like to think of hell as empty’, Courtney Mares/CNA Vatican January 15, 2024.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter