13 czerwca
niedziela
Lucjana, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zostać świętym

Ocena: 0
687

Jak zostać świętym? Nikomu się nie sprzeciwiać? Niekoniecznie.

fot. archiwum

Św. Paweł w Liście do Galatów wspomina taką sytuację: „Gdy następnie Kefas przybył do Antiochii, otwarcie mu się sprzeciwiłem, bo na to zasłużył” (Ga 2, 11). Aby zostać świętym, nie należy palić papierosów, pić alkoholu i trzeba subtelnie się ubierać? „Dzisiaj chodziłem jak prawdziwy turysta, oberwaniec. Popijałem piwo i kupowałem ciągle owoce do jedzenia. Jutro jadę do Sofii” – pisał w swoim pamiętniku bł. ks. Jerzy Popiełuszko, którego nałogiem były papierosy, także te drogie – zachodnie. Może więc, aby zostać świętym, należy unikać zdobyczy techniki, gdyż jak niektórzy twierdzą, tkwi w niej czyste zło? Bł. Carlo Acutis uwielbiał grać na PlayStation, filmował swoje psy, a jego szczególnym zainteresowaniem była informatyka. Programował i tworzył strony internetowe. Pochowany w butach Nike i jeansowych spodniach.

Świętym nie zostaje się przez idealne życie, ale przede wszystkim dzięki Bożej łasce, która zaczyna się tam, gdzie kończą się ludzkie możliwości. To, co łączy świętych, to ich miłość do Boga; to świadomość swoich grzechów i walka z nimi nawet przez całe swoje życie!

Święci wiedzieli, że Bóg może przemienić wszystkie ich zmagania w prawdziwe szczęście. Przypomina nam o tym dziś Jezus w perykopie ewangelijnej: szczęśliwi (błogosławieni) ubodzy – bo ubogi potrafi liczyć na Boga; szczęśliwi smutni, bo pragną nadziei, którą jest Bóg; szczęśliwi, którzy cierpią zło, brak porządku tego świata, grzech, niesprawiedliwość, ponieważ w Bogu zobaczą wszystko przez pryzmat nieskończonego dobra.

To szczęście, które jest udziałem naprawdę wielu ludzi, dla nas jest jeszcze dziś zakryte. Dopiero w niebie, gdzie Bóg otrze z naszych oczu wszelką łzę, gdzie będziemy do niego podobni, gdzie przez wszystkie wieki chwalić Go będziemy bez końca, na własnej skórze pojmiemy wagę Jego słów.

Dlatego dziś, choć może przenika nas lęk, tęsknota za normalnością, prawdą i brakiem podziałów, warto na nowo pochylić się nad tajemnicą świętości i uświadomić sobie prawdę, o której wspomina św. Bernard: „Święci nie potrzebują naszych pochwał i niczego nie dodaje im nasz kult. Tak naprawdę, gdy obchodzimy ich wspomnienie, my sami odnosimy korzyść […]. Za ich łaskawym wstawiennictwem otrzymamy to, co przerasta nasze możliwości”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 13 czerwca

XI Niedziela zwykła
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 4,26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zacznij słuchać Jezusa! (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY


- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter