26 stycznia
środa
Tymoteusza, Michała, Tytusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - Środa, XXII Tydzień zwykły

Ocena: 4.8
406

Modlitwa dziękczynienia i nadzieja – to tematy dzisiejszego pierwszego czytania mszalnego.

-teksty czytań-

fot. arch.www.idziemy.pl

komentarze Bractwa Słowa Bożego,
autor:  S. Ewa Maria od Męki Pańskiej OCD

Pierwsze czytanie: Kol 1, 1-8

Modlitwa dziękczynienia i nadzieja – to tematy dzisiejszego pierwszego czytania mszalnego. Spójrzmy, czego dotyczy oraz jak częste jest dziękczynienie św. Pawła. Słyszeliśmy: dzięki czynimy Bogu (…) zawsze, ilekroć modlimy się za was. Powodem jest wiara i miłość wiernych Kolosan. Ten fakt może wzbudzić w naszych sercach refleksję nad podziękowaniami wypowiadanymi przez nas na modlitwie. Czy potrafimy dziękować za innych ze względu na ich wewnętrzne usposobienie do „wszystkich świętych”, czy tylko wtedy, gdy sami czerpiemy korzyści lub choćby zadowolenie z zachowania bliźnich?

A nasza nadzieja, czego dotyczy? Czy pozwalamy jej zatrzymać się tylko na tym, co doczesne? A może z Apostołem wznosimy nasze myśli wzwyż, wpatrzeni w dobra nie tego świata, lecz dary Boga obiecane i oczekujące na nas w niebieskiej ojczyźnie? Obyśmy umieli radować się prawdą Ewangelii, by mogła owocować w naszym życiu aż do dnia ostatecznego spotkania z Panem.

Psalm responsoryjny: Ps 52, 10-11

Opiewanie, zaufanie łaskawości Boga – oto właściwa postawa wobec hojności Bożych darów, do jakiej wzywa nas psalmista. Czy świadomość czynów dobroci, których Pan pozwala nam doświadczać w codzienności, uczy nas zawierzenia Boskiemu Dobroczyńcy? Czy odpłacając Mu miłością, każdego dnia na nowo stajemy w szeregu ludzi oddanych bez reszty Bogu?

Ewangelia: Łk 4, 38-44

Jezus przychodzi do domu Szymona. Jezus wchodzi w naszą codzienność. Dokonuje w niej cudów swojej dobroci, byśmy mogli odpowiedzieć na nie służbą Bogu i bliźniemu. Dokonany cud przyciąga tłumy i pomnaża się w sercach i ciałach wierzących. Tak było i tak jest. Trzeba jednak zadać sobie pytanie: po co my przychodzimy do Jezusa, po co Go zapraszamy do naszych domów? Czy tylko dla zewnętrznych korzyści? Czy chcemy Go zatrzymać, by był na nasze usługi, by spełniał nasze prośby, leczył nasze choroby? Czy rozumiemy, że misja Pana obejmuje również innych, a jej głównym tematem jest głoszenie Dobrej Nowiny o królestwie Bożym – Nowiny, która przemienia serca i umysły?

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Czwartek, III Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
albo wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy
Pan Bóg da Jemu tron ojca, Dawida
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II): Mk 4, 21-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter