19 stycznia
wtorek
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - środa, VI tydzień zwykły

Ocena: 4.9
492

Bóg nie od razu spełnia to, o co Go prosimy. Czyni tak, abyśmy umieli to później właściwie zrozumieć i docenić.

-teksty czytań-

Fot. pixabay.com/CCO

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: ks. Michał Dłutowski

Pierwsze czytanie: Jk 1, 19-27

Przyjmując łaskę uświęcającą w sakramentach, powinniśmy wydawać owoce dobrych czynów. Nasze postępowanie, bowiem jest świadectwem naszej wiary, nadziei i miłości. Jeśli przegapiamy okazje na dobro, nie realizujemy Ewangelii, oszukujemy samych siebie. Apostoł przypomina, że nie wystarczy rozważanie Słowa Bożego. Ono powinno prowadzić do konkretnych postanowień, które zrealizują się w naszym życiu. Pragnijmy złożyć Panu Bogu nie tylko plon 30 - krotny lub 100 - krotny, ale wręcz nieskończony, który będzie trwał przez wieki. Apostoł Jakub wskazuje na konieczność nieustającej pracy nad sobą w kwestii powściągliwości języka.
Warto przyjrzeć się Ósmemu Przykazaniu - „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”.  W naszej codzienności bardzo często doświadczamy braku kontroli w kwestii przekazywania fałszywych informacji. Media nie zawsze rozpowszechniają wiadomości zgodne z rzeczywistością. Bez zweryfikowania ich lepiej nie powtarzać tego, czego nie jesteśmy pewni. Święty Jakub zwraca naszą uwagę również na opiekę nad sierotami oraz wdowami oraz na zachowanie nieskazitelności i odporności w odniesieniu do destrukcyjnych wpływów świata. Jezu Chrystus przed Ojcem w niebie pragnie pochwalić się tym, co dobrego uczyniliśmy przy Jego pomocy. Trwając blisko Serca Odkupiciela, spełnimy to, czego On od nas oczekuje.

Psalm responsoryjny: Ps 15, 1b-2.3.4b.4c-5

Można powiedzieć, że człowiek prawy to ten, który żyje w prawdzie, jaką przyniósł na świat Jezus Chrystus. Żyje on według jej wymogów. Odnosimy wrażenie, że dziś jest tak mało wokół nas ludzi prawych, ponieważ kierują się oni w życiu nie prawdą, lecz fałszem. Prawda do zgodność naszych sądów z rzeczywistością. Święty Tomasz uczył, że najpierw jest byt (rzeczywistość), potem zaś, jako skutek istnienia pojawia się sąd rozumu. Dziś, niestety, chociaż tyle mówi się o podstawach naukowych, odchodzi się od prostego wnioskowania z przyczyn. W ten sposób nie tylko odrzuca się Boga jako źródło wszelkiego istnienia, lecz także naturę, negując jej prawa. Współczesny człowiek zamyka się w wytworach swojej wyobraźni.  

Ewangelia: Mk 8, 22-26

Dzisiejsza ewangelia ukazuje nam Jezusa, który uzdrawia niewidomego. Całkowite uwolnienie ze ślepoty następuje za drugim razem. Potrzebny jest czas. Uświadamiamy sobie, że uzdrowienie jest procesem, wobec którego potrzebna jest cierpliwość.  Bóg nie od razu spełnia to, o co Go prosimy. Czyni tak, abyśmy umieli to później właściwie zrozumieć i docenić. W czasach automatyzmu, jaki wynika z korzystania z wielu urządzeń, traktujemy Boga przedmiotowo. A przecież On nie jest automatem i nie musi zrealizować tego, o co Go prosimy. Wciąż należy ćwiczyć się w cierpliwości. Jest to trudne w świecie tak wielkiego tempa. Lecz cierpliwość daje nam możliwość panowania nad każdą sytuacją w życiu.    

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Wtorek, II Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa
Syn Człowieczy jest Panem szabatu
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 6,10-20; Ps 111,1b-2.4-5.9.10c; Mk 2,23-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter