19 stycznia
środa
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - sobota, IV tydzień zwykły

Ocena: 4.6
588

Jezus naucza chcących go słuchać z zaangażowaniem i radością, z jaką i dziś przyjmuje każdego, kto jest gotów zadać sobie trud, by Go słuchać – obojętnie czy jest inżynierem, kasjerką, studentem, biskupem czy mniszką.

-teksty czytań-

Fot. pixabay.com/CCO

Komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: Mira Majdan

Pierwsze czytanie: 1 Krl 3, 4-13

Mądrość, o jaką prosił Salomon, nie była życiowym sprytem, zdolnością takiego kierowania biegiem spraw, aby obrócić wszystko na swoją korzyść; nie miała też na celu głębokich filozoficznych dociekań. Król, do którego obowiązków należało również rozsądzanie sporów między poddanymi, poprosił Boga o konkretny i praktyczny dar, jakim była umiejętność wydawania sprawiedliwych wyroków. Będąc przekonany, że jego władza królewska jest misją otrzymaną od Boga, a zarazem uznając w pokorze, że jego młody wiek i brak doświadczenia jest przeszkodą w odpowiedzialnym wypełnianiu tego zadania, prosił o pomoc z góry. Jego modlitwa tak ujęła serce Boga, że nie tylko spełnił prośbę młodego władcy, ale udzielił mu dodatkowej premii w postaci wszystkiego, co powszechnie uważano za potrzebne do szczęścia – bogactwa, sławy i długiego życia.

Młody Salomon nie uważał, że wszystko wie najlepiej, a Bóg jest mu potrzebny jedynie do tego, by sprawnie realizować jego pomysły i zachcianki. Zwracał się do Niego o światło. A przy okazji odkrył coś, co wydaje nam się tak bardzo staroświeckie, a jednak sprawdza się w życiu – że szczęście rzadko pojawia się wtedy, gdy zabiegamy o nie wprost, lecz zazwyczaj jest produktem ubocznym sensownego życia, oddanego Bogu i ludziom.

Psalm responsoryjny: Ps 119 (118), 9-10. 11-12. 13-14

Radość większa niż dają bogactwa – takie uczucie budzi w psalmiście słowo Boga, a w szczególności Boże przykazania, które uczą, jak żyć, aby się Jemu podobać. Nie mają być one dla nas udręką, ale wskazaniem drogi, a jeśli stanowią pewne ograniczenie, to na tej samej zasadzie, na jakiej wybór drogi prowadzącej do celu odcina nam wszystkie pozostałe, prowadzące w innych kierunkach. Nasz stosunek do przykazań jest więc miarą naszego stosunku do Boga. To zażyłość z Nim sprawia, że chcemy prostować nasze drogi i żyć według Bożych przykazań – zażyłość, która nie jest zarezerwowana dla garstki wybranych, ale dostępna dla każdego, kto całym sercem zechce jej szukać.

Ewangelia: Mk 6, 30-34

Litość, z jaką Jezus patrzył na oczekujący tłum, nie miała nic wspólnego z politowaniem, lekceważeniem, bezradnością. Oryginał grecki używa tu tego samego słowa, jakim Ewangelia św. Łukasza opisuje uczucia ojca na widok powracającego syna marnotrawnego. Jest to głębokie, sięgające aż do trzewi poruszenie całej ludzkiej istoty, która reaguje na dziejące się na jej oczach niezwykle doniosłe wydarzenie.
Tłum pragnący słuchać słowa Bożego nie był dla Jezusa bandą intruzów zakłócających Jego jakże zasłużony wypoczynek. Jego własna wygoda oraz komfort Jego najbliższych uczniów natychmiast zeszły na dalszy plan. Zaczął nauczać przybyłych z takim zaangażowaniem i radością, z jaką i dziś przyjmuje każdego, kto jest gotów zadać sobie trud, by Go słuchać – obojętnie czy jest inżynierem, kasjerką, studentem, biskupem czy mniszką.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Środa, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter