26 stycznia
środa
Tymoteusza, Michała, Tytusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - niedziela, V tydzień zwykły

Ocena: 5
653

Następna rola powierzona uczniom Jezusa to: być światłem świata. Każde światło ma swoje źródło. Dla chrześcijanina jest tylko jedno Światło Świata i prawdziwe źródło światła - Jezus.

-teksty czytań-

Fot. pixabay.com/CCO

komentarze Bractwa Słowa Bożego, autor: Anna Wasilewska

Pierwsze czytanie: Iz 58, 7-10

W dzisiejszym fragmencie Księgi Izajasza Bóg kieruje do każdego z nas słowa - polecenia: nakarm głodnego, daj potrzebującemu schronienie, przyodziej, czyli czyń dobro bliźnim i nie odwracaj się od nich, kiedy są w potrzebie. Prorok Izajasz mówi, że jeśli człowiek nawróci się ku Bogu i będzie żył z Bogiem, jego światło wzejdzie jak zorza, odmieni się jego życie. Być światłem, oznacza: pokazać, czym jest życie zgodnie z nauką Chrystusa. Wchodzimy w światło, kiedy niesiemy dobro. Wchodząc w nie, sami zostajemy przez nie ogarnięci. Tu możemy spotkać Boga, który jest źródłem tego najprawdziwszego światła. Współczesny świat, zanurzony w ciemnościach grzechu, potrzebuje niejednego świadectwa, które rozświetli owe mroki i pokaże, jak bardzo potrzebne jest dobro, bo w nim jest życie i miłość. Wiara zbyt powierzchowna sprowadza się jedynie do przestrzegania litery prawa i nie rozwija się. Prawdziwa wiara przynosi przemianę całego człowieka, zmianę sposobu myślenia i postępowania, odnowę duchową. Jest drogą do prawdziwej wolności. Człowiek może się dzięki niej realizować, wypełniając uczynki miłosierdzia, rezygnując z własnego wygodnictwa, egoizmu, po to by żyć dla innych.

Psalm responsoryjny: Ps 112, 4-5.6-7.8a.9

Psalm 112 jest zaliczany do psalmów mądrościowych. Wskazuje, że źródłem spokoju sumienia, wewnętrznego ładu i pomyślności jest przestrzeganie Bożego prawa. Jedną z cech człowieka wypełniającego Bożą wolę jest sprawiedliwość. Sprawiedliwy potrafi właściwie kierować swoim życiem, bo całkowicie zaufał Panu. Uwierzył, że Ten, który obdarzył życiem, dobrze wie, co jest dla niego najlepsze i potrzebne. W zaufaniu oddał się całkowicie Bogu. Będąc z Bogiem, nie zachwieje się, „nie przelęknie się złej nowiny”, „jego wierne serce lękać się nie będzie”. Taki człowiek potrafi żyć miłością do biednych i potrzebujących, wspomagać bliźnich w sposób hojny i bezinteresowny.

Drugie czytanie: 1 Kor 2, 1-5

Święty Paweł przedstawia zasady, którymi kieruje się, głosząc Słowo Boże. Przede wszystkim w centrum  stawia postać Jezusa poddanego śmierci krzyżowej, bowiem miejscem spotkania i doświadczenia mocy Boga jest krzyż. To z niego płynie życie, które jest mocniejsze niż śmierć. Apostoł uważa za niewłaściwe  koncentrowanie się głównie na wiedzy i sposobach jej przekazywania, ponieważ błyskotliwa i pełna erudycji forma zewnętrzna wypowiedzi może odwracać uwagę słuchaczy od meritum przekazu. Skuteczna ewangelizacja polega przede wszystkim na ukazywaniu prawd przekazanych przez Boga językiem zrozumiałym i nie eksponuje osoby ewangelizatora. Wiara i rozum mają ze sobą współdziałać i uzupełniać się.  Ewangelizator jest tylko narzędziem w rękach Boga. Na tyle jest skuteczny, na ile otwiera się na światło i moc Ducha Świętego. Święty Paweł wskazuje również na właściwą postawę głoszącego, która powinna być pełna pokory i szacunku wobec Słowa. I na koniec jeszcze jedna ważna rzecz, o której powiedział papież Franciszek: „Możemy głosić dobre rzeczy, ale bez służby, to nie jest głoszenie… To straszne, kiedy są ewangelizatorzy, którzy chcą, aby im służono i po to żyją, aby im służono.”

Ewangelia: Mt 5, 13-16

Jezus mówi o rolach, do których wyznacza swoich uczniów. Mają być solą ziemi, światłem świata. Sól nadaje lub wzmacnia smak potraw. Sól jest także środkiem konserwującym, chroniącym od zepsucia. W tym znaczeniu zadaniem uczniów Jezusa jest pokazywanie smaku życia z Bogiem i w Bogu w każdej chwili ludzkiego istnienia. Wymaga to od uczniów Jezusa bycia transparentnymi i zdecydowanymi w poglądach i postawach, w których nie powinno być miejsca na letniość. Nie ma pokusy ulegania kompromisom, szukania tzw. „świętego spokoju”. Bo takie życie jest mdłe, bez smaku, bez soli. Nie prowokuje i nie przyciąga do Boga. „Wiara powinna być wirusem, który zaraża, a nie szczepionką, która uodparnia, zobojętnia” (A. Pronzato).

Następna rola powierzona uczniom Jezusa to: być światłem świata. Każde światło ma swoje źródło. Dla chrześcijanina jest tylko jedno Światło Świata i prawdziwe źródło światła - Jezus i tylko tym światłem powinien on promieniować. Tylko wtedy staje się światłem, jeśli idzie za Chrystusem i Jego nauką. Światło, aby mogło się szeroko rozchodzić, nie może być schowane. Uczeń Jezusa powinien być widoczny przede wszystkim w swoim działaniu.
 „[Pan] nazywa ich także światłem świata, ponieważ On sam, który jest Prawdą i wiecznym Światłem, oświecił ich, aby i oni także stali się światłem dla ciemności. Ponieważ On sam jest Słońcem Sprawiedliwości, słusznie nazywa także swoich uczniów światłem świata.” (Chromacjusz z Akwilei)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 stycznia

Środa, III Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych biskupów
Tymoteusza i Tytusa
Uzdrawiajcie chorych i mówcie im:
«Przybliżyło się do was królestwo Boże»

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter