24 października
środa
Rafala, Marcina, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Znaleziono przedwojenne dokumenty firmy Theodora Nierhoffa

Ocena: 0
296

Do Archiwum Państwowego w Szczecinie przekazano dokumenty z pochodzące z lat 30. XX w. należące do Theodora Nierhoffa, przedsiębiorcy zajmującego się obrotem drewnem w niemieckim Stettinie. Do zbiorów trafiły mapy, egzemplarze prasy oraz rachunki firmy.

fot. PAP/Marcin Bielecki

 – Mieszkaniec Szczecina, posiadający dużą wiedzę o wartości materiałów historycznych, przyniósł do nas dokumenty, które zostały znalezione podczas remontu domu na ul. Wojska Polskiego 79 – powiedziała w piątek zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Szczecinie Maria Frankel.

– Dzięki znalezionej wizytówce poznaliśmy ich właściciela; to przedsiębiorca prowadzący firmę zajmująca się obrotem drewnem Theodor Nierhoff. Jego tożsamość potwierdziliśmy w księgach adresowych Szczecina, które są gromadzone od 1829 r. – wyjaśniła.

– Wśród materiałów znalazły się pojedyncze egzemplarze gazet z lat 30. XX w., dwie mapy Szczecina oraz dokumentacja firmowa: rachunki świadczące o aktywności firmy – oznajmiła konserwator dzieł sztuki z Archiwum Państwowego w Szczecinie Grażyna Lupa. – Były także dwie małe szklane buteleczki prawdopodobnie po lekarstwach, a także naczynie, z którego karmiono niemowlęta – dodała.

– Niewiele wiemy o samym Nierhoffie, oprócz tego, że mieszkał przy Falkenwalderstrasse 79e. W księgach adresowych napisano, że był on właścicielem domu. Być może uda się zdobyć dodatkowe informacje, ale musimy przeszukać opracowania z okresu międzywojennego, gdzie znajdują się reklamy firm. Badacze będą także przeglądać gazety z tamtego czasu „Stettiner General Anzeiger” czy „Pommersche Zetung” – wyjaśniła Frankel.

Jak zaznaczyła, odnalezione dokumenty są „pamiątką po szczecinianinie, które uzupełniają wiedzę o aktywności przemysłowców”. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane komentarze

 

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -