5 marca
piątek
Adriana, Fryderyka, Teofila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zaproszenie do świata kultury

Ocena: 0
1721

– Targi Wydawców Katolickich w Warszawie od kilku lat nie są już jedynie kiermaszem książki. Chcemy pokazać kulturę dobrych wartości – mówi w rozmowie z "Idziemy" ks. Roman Szpakowski SDB

Z ks. Romanem Szpakowskim SDB, prezesem Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, rozmawia Ewelina Steczkowska

 

Przed nami już XXII Targi Wydawców Katolickich. Jaki cel przyświeca organizatorom?

Targi są świętem kultury chrześcijańskiej. Taki jest nasz zamysł i cel. Jeszcze 20 lat temu Targi miały skromny wymiar. Natomiast od kilku lat, zwłaszcza od kiedy zaczęły się odbywać w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego, nie są jedynie kiermaszem książki. Chcemy pokazać kulturę dobrych wartości. Najważniejsze w tym czasie są spotkania, rozmowy z autorami książek, portali, z szeroko pojętymi ludźmi kultury, ilustratorami, fotografikami, dziennikarzami mediów katolickich i nie tylko.

 

Co będzie motywem przewodnim targów?

W tym roku szczególnie będziemy uwypuklać temat 1050-lecia chrztu Polski. Nie byłoby ŚDM i Roku Jubileuszowego Miłosierdzia, gdyby nie chrzest w 966 r. Dlatego już dzisiaj zapraszamy na spotkanie z prof. Krzysztofem Ożogiem, autorem książki „966. Chrzest Polski”. Będzie można także zobaczyć wystawę na podstawie tej książki, która pokaże, że polskość, nasza państwowość przetrwała dzięki Kościołowi, bo to w tej wspólnocie była chroniona tradycja, zwyczaje, język, historia, tożsamość.

 

Kogo jeszcze będziemy mogli spotkać w Arkadach Kubickiego?

Odbędą się również spotkania z kard. Gerhardem Müllerem, prefektem Kongregacji Nauki Wiary, z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim, z ks. Markiem Dziewieckim, autorami programu „Ziarno”. Będą prezentowane filmy, m.in. oparty na materiałach z IPN-u najnowszy dokument Marii Dłużewskiej o bł. Jerzym Popiełuszce. Będą koncerty, w tym Magdy Frączek, będzie lekcja pisania ikon, nie zabraknie debat. Jestem pewny, że dla każdego znajdzie się coś interesującego.

 

Zapewne i w tym roku będzie imponująca liczba wystawców?

Co roku liczba ich jest większa. W tym roku już nawet nie będzie restauracji, kawiarni, które zostały przeniesione przed Arkady Kubickiego, żeby zwiększyć miejsce dla wystawców. Mogę powiedzieć, że już na 2-3 tygodnie przed targami odmówiliśmy udziału kilkunastu wystawcom ze względu na brak miejsca. Wyznaczonych jest 170 stoisk.

 

Lista laureatów „Feniksa”, nagród wydawców katolickich, jest do ostatniej chwili tajemnicą. może Ale może Ksiądz zdradzi, czy była silna konkurencja wśród zgłoszonych publikacji?

Powstaje coraz więcej wydawnictw i wiele z nich zgłasza po kilka kandydatur, tak więc wybór był ogromny. Na ogół kapituła spotykała się trzy razy i wybierała najlepsze publikacje. W tym roku, po raz pierwszy, było aż pięć posiedzeń. Dotychczas w regulaminie było 10 kategorii, a w tym roku nagrody będą przyznane aż w 13: Literacka, Nauki kościelne, Edytorstwo, Książka dla dzieci, Książka dla młodzieży, Książka autora zagranicznego, Tłumacz, Seria wydawnicza (Dzieła zebrane), Publicystyka religijna, Multimedia, Muzyka chrześcijańska, a także Świadectwo. Ukoronowaniem Nagrody Feniks jest zawsze kategoria Księga życia, przyznawana osobom, które poprzez przykład życia, są wzorem i pokazują żywe wartości w świecie. W przyszłym roku chcielibyśmy, aby były dwie kategorie muzyki chrześcijańskiej: klasyczna i współczesna, bo trudno przecież porównywać chociażby chorał gregoriański z aktualnie powstającymi piosenkami. Zapraszam więc wszystkich na targi i galę Feniksa.

rozmawiała Ewelina Steczkowska
fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Idziemy nr 14 (548), 3 kwietnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 marca

Piątek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego; każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 21,33-46
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Maksymiliana Marii Kolbego (ul. Rzymowskiego 35, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter