27 stycznia
piątek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z całej Polski we Włocławku

Ocena: 0
8072

W sobotę 30 kwietnia w czterech kategoriach zmierzyło się dziewiętnaście chórów, które zaprezentowały dwudziestominutowe wykonania przed komisją konkursową pod przewodnictwem prof. dr. hab. Janusza Staneckiego z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

fot. ks. Julian Głowacki

W bazylice katedralnej we Włocławku zgromadzili się 29 i 30 kwietnia organiści i chóry z różnych stron Polski biorący udział w I Ogólnopolskim Konkursie Organowego Akompaniamentu Liturgicznego i Muzyki Chóralnej Surrexit Vere, zorganizowanym przez Katedrę Muzyki Kościelnej Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy przy współpracy z Kurią Diecezjalną we Włocławku. Konkurs został objęty patronatem przez tygodnik „Idziemy”.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród na zakończenie drugiego dnia muzycznych zmagań poprzedziła Msza święta pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, który w homilii zaznaczył, że w Piśmie Świętym wielokrotnie jest mowa o śpiewaniu, a pierwszy raz, kiedy Izraelici przeszli przez Morze Czerwone. – Po raz pierwszy pieśń wyśpiewana w Biblii pojawia się wtedy, gdy Naród Wybrany idzie ku wolności – mówił bp Wętkowski. – Cieszy nas to, że swymi talentami i zdolnościami chcecie dzielić się z innymi, a przede wszystkim służyć Bogu i pomagać innym, aby modlitwa i kontakt z Nim były jeszcze pełniejsze – zwrócił się do uczestników wielkanocnego konkursu.

Wśród ośmiu studentów klasy organów, którzy 29 kwietnia zaprezentowali własne harmonizacje pieśni oraz odpowiedzi na mszalne dialogi celebransa z ludem, najwyżej oceniony został Piotr Bywalec z Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Natomiast z ośmiu uczniów szkół organistowskich i muzycznych, którzy przedstawili harmonizacje pieśni okresu wielkanocnego oraz wybrane dialogi mszalne, najlepszy okazał się Mateusz Kosidowski z Chojnic. Pierwszy dzień zakończył koncert przewodniczącego jury konkursowego dr. hab. Tomasza Orlowa z Uniwersytetu Śląskiego.

W sobotę 30 kwietnia w czterech kategoriach zmierzyło się dziewiętnaście chórów, które zaprezentowały dwudziestominutowe wykonania przed komisją konkursową pod przewodnictwem prof. dr. hab. Janusza Staneckiego z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Złote dyplomy przyznano Scholi Liturgicznej Katedry Bydgoskiej, Chórowi Męskiemu „Lutnia” z Warty, Grodziskiemu Chórowi „Bogorya”, chórowi „La Musica” z Lublina, Chórowi Młodzieżowemu „Canto” z Włocławka oraz chórowi „Mus Arietes” z Józefowa.

Grand prix otrzymał chór „La Musica” z Lublina, a prowadząca go Karolina Filipczak-Sulima odebrała tytuł najlepszego dyrygenta. Nagrodę specjalną dostał Grodziski Chór „Bogorya” za wykonanie kompozycji Michaela Praetoriusa „Regina coeli jubila”, a za najlepiej wykonany utwór polskiego kompozytora uznano „Libera nos, Domine” Jakuba Szafrańskiego w realizacji chóru „Mus Arietes” z Józefowa.

Wraz z przewodniczącymi komisji konkursowych nagrody wręczali m.in. biskup włocławski dr Krzysztof Wętkowski, rektor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska, dyrektor konkursu dr hab. Mariusz Mróz oraz Sławomir Kopyść, reprezentujący marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, sponsora głównej nagrody.

Zainteresowanie konkursem i przygotowanie uczestników pozwalają snuć nadzieję na cykliczność wydarzenia, które mury gotyckiej katedry włocławskiej wypełniło modlitwą, śpiewem i muzyką.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Piątek, III tydzień zwykły
Powierz Panu swą drogę, *
zaufaj Mu, a On sam będzie działał.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter