26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wystawa w praskiej katedrze

Ocena: 4.5
1971

Czy najbardziej znany na świecie wizerunek Jezusa Miłosiernego może w sobie skrywać coś nowego? Będzie można przekonać się o tym już niedługo, odwiedzając katedrę warszawsko-praską. 

Fot. diecezja.waw.pl

Diecezja Warszawsko-Praska, Fundacja Świętego Mikołaja, Teologia Polityczna oraz St. John Paul II Institute of Culture  zapraszają na wystawę obrazów „Jezu, ufam Tobie”, do otwartej po remoncie świątyni. Mistyczną wizję św. Faustyny przenieśli na płótno znakomici współcześni malarze, mierząc się z przedstawionym w „Dzienniczku” opisem Zbawiciela. Efekty ich pracy będzie można podziwiać już od 27 lutego w warszawsko-praskiej katedrze. W merytorycznym przygotowaniu artystów do podjęcia tego dzieła uczestniczyli teolodzy, językoznawcy, historycy sztuki i filozofowie.

Otwarcie wystawy poprzedzi o godz. 18.00 Msza Święta koncelebrowana przez bp. Romualda Kamińskiego i bp. Jacka Grzybowskiego. Wernisaż rozpocznie się o godz. 19.00 w podziemiach  Bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie, ul. Floriańska 3.

Wystawę można oglądać do 2 kwietnia, poniedziałek-sobota w godz. 12.00 – 20.00, niedziela w godz. 8.00 – 21.30. Wstęp wolny. Link do wydarzenia na Facebooku https://m.facebook.com/events/1421174091749760?_rdr

Prace powstały dzięki hojności prywatnych mecenasów sztuki, na specjalne zamówienie organizatorów projektu „Namalować katolicyzm od nowa” – Fundacji Świętego Mikołaja, Teologii Politycznej oraz Instytutu Kultury św. Jana Pawła II z Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum). Celem akcji jest ożywienie sztuki sakralnej przez powrót do Kościoła obrazów wysokiej klasy artystycznej, wyrażonych współczesnym językiem malarskim oraz odnowienie mecenatu takiej sztuki.

Ekspozycja prezentuje 10 nowych wizerunków Jezusa Miłosiernego autorstwa Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, Wincentego Czwartosa, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa OP, Krzysztofa Klimka, Bogny Podbielskiej, Beaty Stankiewicz i Artura Wąsowskiego. Wierni z Warszawy będą mogli zapoznać się z dziełami po raz pierwszy. Wcześniej ekspozycja gościła w Krakowie, gdzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Jednocześnie wystawa jest okazją, żeby nawiedzić katedrę św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika po zakończeniu najważniejszych prac remontowych, które dotyczyły m. in. fundamentów, docieplenia stropu, instalacji podgrzewania podłogowego i wymiany posadzki, wymiany okien, zmiany oświetlenia i renowacji ławek.

Patronat honorowy nad wystawą sprawują bp Romuald Kamiński, biskup warszawsko-praski, oraz bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

W finasowaniu warszawskiej wystawy uczestniczą Sebastian Skwara z firmy Granity Skwara im. Stefana Skwary i Mariusz Kocielnik – Przedszkola Smerf.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter