28 kwietnia
niedziela
Piotra, Walerii, Witalisa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wołyń po ukraińsku

Ocena: 0
1132

W programie tegorocznych Warszawskich Spotkań Teatralnych znalazł się przywieziony z Bydgoszczy spektakl „Cbapka (swarka)”, w stylu publicystycznym nawiązujący do rzezi wołyńskiej dokonanej na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich z UPA i OUN w latach 40. XX w.

Scenariusz został oparty na rozmowach z mieszkającymi na Ukrainie starymi ludźmi (głównie weteranami UPA), a także na analizie źródeł historycznych. Reportaże ukazały się w „Gazecie Wyborczej”.

Spektakl okazuje się zdumiewająco jednostronny. Sześciu wykonawców stoi przy pulpitach, pełniących tu rolę mównic, i wygłasza kolejne teksty komentujące historyczny kontekst rzezi Polaków. Na ekranie oglądamy wspomniane wywiady ze świadkami wydarzeń. W wygłaszanym słowotoku dominuje narracja ukraińska, relatywizująca zbrodnie ukraińskich nacjonalistów, a nawet je usprawiedliwiająca. Dowiadujemy się więc, że przed wojną mieszkający na Kresach Ukraińcy byli prześladowani przez polską administrację, głównie przez osadników wojskowych. Mordom dziesiątków tysięcy Polaków na Wołyniu – chłopów, duchownych, inteligencji, kobiet i dzieci – winni są więc sami Polacy: marszałek Piłsudski, urzędnik, który nie pozwolił Ukraińcom zwozić chrustu, odziały AK broniące polskiej ludności przed rzeziami i dokonujące akcji odwetowych… Wymowa przedstawienia sprowadza się więc do tezy, że podczas wojny wszyscy jednakowo nawzajem się zabijali, czyli mamy do czynienia z symetrią zbrodni i win. Wypowiadający się weterani UPA zrzucają winę na Polaków, ale własnych zbrodni nie pamiętają. Ze sceny nie padają żadne informacje o zbrodniczej ideologii Doncowa z początku lat 30. XX w., stojącej u podstaw ukraińskich rzezi.

Czekamy teraz na film „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, będący w ostatniej fazie realizacji, którego pierwszy zwiastun pojawił się w sieci. Premiera filmu przewidziana jest w październiku.

 

Warszawskie Spotkania Teatralne. Teatr Polski z Bydgoszczy. „Cbapka (swarka)”. Katarzyna Szyngiera, Mirosław Wlekły. Reżyseria: Katarzyna Szyngiera. Wykonawcy: Grzegorz Artman, Beata Bandurska, Mirosław Guzowski, Martyna Peszko, Michał Wanio, Izabela Warykiewicz. Przedstawienie w Teatrze IMKA. 25 kwietnia.

Mirosław Winiarczyk
fot. Monika Stolarska

Idziemy nr 19 (553), 8 maja 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter