3 marca
środa
Maryny, Kunegundy, Tycjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Więcej niż lalki

Ocena: 5
1013

Nie rozdają autografów na ulicy i nie pojawiają się na pierwszych stronach gazet – ale nie brakuje im tego. Aktorzy lalkarze wiedzą, że dla publiczności najważniejsza ma być lalka.

fot. Krzysztof Bieliński/Teatr Baj

Piotr Michalski, aktor Teatru Baj w Warszawie, interesuje się tą dziedziną sztuki od najmłodszych lat. – Często byłem z mamą na przedstawieniach dla dzieci, a nawet założyłem domowy teatr lalek „Cezarek” – wspomina z uśmiechem. Trzy razy próbował dostać się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, niestety, bezskutecznie. Wtedy usłyszał o Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku – dziś jest to zamiejscowy wydział Akademii Teatralnej w Warszawie – i bardzo spodobał mu się ten kierunek.

– Na studiach zobaczyłem głębię i niezwykłe bogactwo teatru lalek. Zafascynowało mnie też, że osoba aktora nie jest tam najważniejsza. Przekonałem się, że nie muszę błyszczeć jako gwiazda, żeby spełniać się aktorsko. Nie muszę narażać się na doświadczenia, które mogłyby sprawić, że woda sodowa uderzy mi do głowy – wyznaje.

 

Z szacunkiem i czułością

– Historia teatru lalek sięga kilku tysięcy lat przed naszą erą – mówi dr hab. Marek Waszkiel, historyk teatru, wykładowca Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku i dyrektor Teatru Animacji w Poznaniu. Lalki były znane w starożytnej Grecji i Rzymie; w średniowieczu wykorzystywano je w misteriach wielkanocnych i bożonarodzeniowych. W Polsce ten rodzaj teatru zaczął się rozwijać w XV wieku.

– Współcześnie teatr lalek kojarzy się tylko ze sztuką dla dzieci, ale nie jest to zgodne z prawdą. Nurt teatru dla dzieci zrodził się dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Wcześniej teatr lalek był skierowany do wszystkich. To po prostu gatunek sztuki, w którym aktorem jest lalka – wyjaśnia prof. Waszkiel.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 10 (596), 5 marca 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 15 marca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym UKSW. Z "Idziemy" współpracuje od drugiego roku studiów. Prywatnie żona i matka, miłośniczka gotowania.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 marca

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono,
lecz aby służyć

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 6,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Jakuba Apostoła (ul. Grójecka 38, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter