2 grudnia
piątek
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: prezentacja "Dogmatyki katolickiej" kard. Müllera

Ocena: 0
1584

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie przedstawiono 12 listopada "Dogmatykę katolicką" kard. Gerharda Müllera i dwa tomy "Opera Omnia" kard. Josepha Ratzingera.

2015-11-12 22:42
mip (KAI) / Warszawa, sg
fot. PAP/Rafał Guz

Uczestniczący w spotkaniu autor pierwszego dzieła, prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary wskazał, że dogmaty prowadzą do głębszego poznania Boga. Na konferencji zapowiedziano także ukazanie się na polskim rynku wydawniczym dwóch innych prac kardynała: "Ubóstwo i godność człowieka" oraz "Benedykt XVI i Papież Franciszek".

Polskie wydanie "Dogmatyki katolickiej" kard. Gerharda Ludwiga Müllera ukazało się 20 lat po pierwszej publikacji tej teologicznej syntezy. Wcześniej niemieckie opracowanie przetłumaczono m.in. na włoski, portugalski i czeski. Dzieło liczy ponad 850 stron i jest próbą ujęcia katolickiej wykładni prawd wiary z zakresu teologii. Książka, pełniąca funkcję podręcznika akademickiego, omawia istotę kościelnych dogmatów o każdej z trzech Osób Boskich, o Maryi, a także o Kościele, sakramentach, zbawieniu i łasce. Nie brakuje tu także wykładni teologicznej dotyczącej stworzenia świata i czasów ostatecznych oraz istoty samego człowieka.

– Teologia katolicka przedstawia wszystkie prawdy wiary, których przewodnią rolę pełnią dogmaty. Mają one swoje źródło w Bożym Objawieniu: Piśmie świętym i Tradycji oraz w Urzędzie Nauczycielskim Kościoła – przypomniał prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Wskazał także, że dogmaty prowadzą do głębszego poznania autentycznej nauki Chrystusa przekazywanej przez Kościół.

Purpurat zwrócił uwagę, że prawdy wiary nie są jedynie teorią, abstrakcją czy spekulacją, lecz mają wymiar egzystencjalny i prakseologiczny. Objawienie Boże jest – zdaniem autora – samoudzielaniem się człowiekowi trójjedynego Boga, który jest osobową miłością. – A miłość ta nie jest zamknięta w samym Bogu, lecz jest to miłość darująca siebie istotom rozumnym – podkreślił autor.

Podczas konferencji w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski zaprezentowano także kolejne dwa tomy wydawanej od 2013 roku serii "Opera Omnia" kard. Josepha Ratzingera. Tom VI/1 zawiera znany w Polsce tryptyk "Jezus z Nazaretu". – Dzieło to nie jest suchą, trudną i niezrozumiałą teologią, lecz piękną, łatwą i życiodajną medytacją – powiedział podczas prezentacji ks. prof. Krzysztof Góźdź, redaktor edycji polskiej "Opera Omnia". Naukowiec zauważył, że trylogia "Jezusa z Nazaretu", połączona w jeden tom "Dzieł Zebranych", jest w pewnym sensie testamentem papieża, który pozostawił całemu chrześcijaństwu po swojej rezygnacji.

Na drugi wydany tom dzieł teologicznych papieża-seniora złożyły się wykłady chrystologiczne i soteriologiczne, które szczególnie koncentrują się na wydarzeniach paschalnych. W tej części znalazły się też recenzje, przedmowy i wprowadzenia, a także formy popularno-naukowe, takie jak przemówienia czy kazania.

Zdaniem ks. prof. Góździa wyjątkowością tych tomów jest przedstawienie w nich prawdy o Jezusie Chrystusie jako o Bogu, w sposób teologicznie głęboki, który wymaga od każdego człowieka zajęcia osobistego stanowiska wobec tej prawdy.

Książkę "Ubóstwo i godność człowieka" kard. G. Müllera zaprezentował sekretarz prefekta Kongregacji Nauki Wiary ks. Sławomir Śledziewski. Jego zdaniem która ta, która w najbliższych dniach ukaże się na polskim rynku wydawniczym, jest owocem bezkompromisowego zaangażowania kardynała przeciwko ubóstwu i niesprawiedliwości, "które nazywamy teologią wyzwolenia". Duchowny zauważył, że kardynał-prefekt w swej publikacji stara się podejść krytycznie do ubóstwa i panujących w społeczeństwie różnic społecznych, ale zwraca też uwagę na brak zaangażowania ludzi odpowiedzialnych za taki stan rzeczy.

Na początku grudnia do polskich księgarń trafi kolejna książka prefekta Kongregacji Nauki Wiary: "Benedykt XV i Papież Franciszek. Ich posługa w sukcesji Piotrowej. Dziesięć lat papieża Benedykta XVI". Jest to publikacja, w której autor przedstawia dwa ostatnie pontyfikaty, ukazując m.in. teologiczne kryteria reformy Kościoła i Kurii Rzymskiej. Kardynał odnosi się też do realiów XXI wieku, współczesnego sposobu postrzegania prawdy i wolności oraz do odkrywania na nowo ubóstwa jako metody ewangelizacyjnej.

W spotkaniu wziął udział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a gości przywitał bp Artur Miziński, sekretarz KEP. Podczas prezentacji książek byli obecni teologowie, profesorowie uniwersyteccy i przedstawiciele oficyn, których nakładem ukażą się nowe publikacje: Wydawnictwo WAM, Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, sandomierskie wydawnictwo AA oraz ARTIS.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Piątek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9, 27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter