2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Walka o Jedwabny Szlak

Ocena: 0
4765
Historyczno-przygodowy film „Wojna imperiów” jest kolejnym dowodem na to, że od kilku ładnych lat jesteśmy świadkami ekspansji kina chińskiego na światowe rynki.
Utwory z Państwa Środka odnoszą sukcesy na międzynarodowych festiwalach, coraz częściej pojawiają się także na ekranach kin w Europie i Ameryce.

W latach po II wojnie światowej istniało kilka ośrodków chińskiej produkcji – w Chinach Ludowych, w Hongkongu i na Tajwanie. Wytwórnie w Hongkongu i na Tajwanie były niezależne od komunistycznych władz w Pekinie, dlatego produkowano tam mnóstwo filmów rozrywkowych, historycznych i współczesnych dobrze zakorzenionych w tradycji chińskiej kultury. Z kolei wielkie reformy systemu komunistycznego pod kierunkiem Deng Xiaopinga od początku lat 80. XX wieku doprowadziły nie tylko do wielkiego rozwoju gospodarczego i ekonomicznego Chin kontynentalnych, lecz także do powolnego kulturalnego otwarcia tego kraju na świat z zachowaniem chińskiej tożsamości. Świadczy o tym wiele filmów powstałych w ostatnich latach, w tym wyświetlana na naszych ekranach „Wojna imperiów”.

Akcja tego ponoć najdroższego w historii chińskiego filmu rozgrywa się w starożytnej baśniowej rzeczywistości zachodnich rubieży Chin. Specjalne oddziały dowodzone przez Huo An broniły Jedwabnego Szlaku (funkcjonującego od III wieku przed Chr.), którym przewożono towary z Chin do Europy. Huo zostaje nagle zdradzony przez swego zastępcę i wraz ze swoimi żołnierzami skazany na pobyt w budującym się mieście-fortecy. Tam spotyka oddział rzymskich żołnierzy pod dowództwem szlachetnego Lucjusza, uciekającego przed złowrogim Tyberiuszem, który maszerując na czele wielkiej armii, chce uzyskać kontrolę nad Jedwabnym Szlakiem. Od tego momentu oglądamy niekończące się bitwy Chińczyków w sojuszu z „dobrymi” Rzymianami przeciwko „złym” Rzymianom.

Czy ta atrakcyjna baśń historyczna może nieść dodatkowe przesłanie? Współcześni Chińczycy w skomplikowanej rzeczywistości politycznej wyciągają rękę do Europy w sprawie współpracy gospodarczej i handlowej, symbolizowanej przez historyczny Jedwabny Szlak. Może chodzi o akceptację projektu wybudowania wielkiego szlaku kolejowego z Chin do Europy, w którym miałaby wziąć udział Polska?


„Wojna imperiów” („Tian Jiang Xiong Shi”), Chiny, 2015. Reżyseria – Daniel Lee. Wykonawcy: Jackie Chan, John Cusack, Adrien Brody i inni. Dystrybucja – Kino Świat

Mirosław Winiarczyk
fot. Kino Świat
Idziemy nr 30 (513), 26 lipca 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter