19 stycznia
środa
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Utopia w Muzeum Narodowym

Ocena: 0
1840
W Muzeum Narodowym otwarto nietypową wystawę „Trasa Muzeum – Zalew Zegrzyński. Estrada sztuki nowoczesnej”. Ekspozycja jest próbą odtworzenia śmiałego planu artystyczno-architektonicznego, zaprezentowanego latem 1971 roku w Muzeum Narodowym.
W pierwszych miesiącach po dojściu do władzy ekipy Edwarda Gierka powstawały plany ożywienia życia gospodarczego i kulturalnego. W Warszawie zostały wybudowane Trasa Łazienkowska, Wisłostrada i Dworzec Centralny. W atmosferze pewnej liberalizacji publicyści i animatorzy kultury Marian Bogusz i Jerzy Olkiewicz z zespołem architektów i projektantów opracowali plany rozbudowy siedziby Muzeum Narodowego nad Zalewem Zegrzyńskim. 28-kilometrowa trasa, prowadząca od muzeum przy Alejach Jerozolimskich nad zalew w Nieporęcie (przez Żerań i ul. Młocińską) miała być udekorowana kolorowymi formami, elementami rzeźbiarskimi i instalacjami kwietnymi. Autorzy tych utopijnych, jak się szybko okazało, projektów inspirowali się modnymi nurtami sztuki i architektury z lat 60. XX wieku, mającymi zbliżyć sztukę do ludzi i przyrody.

Wystawa „Trasa M-Z” jest próbą odtworzenia tamtych planów i zarazem komentarzem do nich. Możemy oglądać rysunki, makiety i instalacje z ówczesnymi i dzisiejszymi opisami i komentarzami. Prezentowane są także wycinki z gazet, m.in. z „Życia Warszawy”, „Słowa Powszechnego”, „Expresu Wieczornego” (nie było na to zapisu cenzury), które obszernie i ciekawie informowały o projektach. Cała ekspozycja sprawia wrażenie wirtualnej wizji, wyjętej z filmu fantastycznego. Wystawę można oglądać do 18 października. Jak zawsze w MN towarzyszy jej atrakcyjnie opracowany katalog i cykl imprez edukacyjnych. Informacje: www.mnw.art.pl.

Mirosław Winiarczyk
fot. Muzeum Narodowe w Warszawie
Idziemy nr 37 (520), 13 września 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Środa, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 3,1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter