3 czerwca
środa
Leszka, Tamary, Karola
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Utopia w Muzeum Narodowym

Ocena: 0
1710
W Muzeum Narodowym otwarto nietypową wystawę „Trasa Muzeum – Zalew Zegrzyński. Estrada sztuki nowoczesnej”. Ekspozycja jest próbą odtworzenia śmiałego planu artystyczno-architektonicznego, zaprezentowanego latem 1971 roku w Muzeum Narodowym.
W pierwszych miesiącach po dojściu do władzy ekipy Edwarda Gierka powstawały plany ożywienia życia gospodarczego i kulturalnego. W Warszawie zostały wybudowane Trasa Łazienkowska, Wisłostrada i Dworzec Centralny. W atmosferze pewnej liberalizacji publicyści i animatorzy kultury Marian Bogusz i Jerzy Olkiewicz z zespołem architektów i projektantów opracowali plany rozbudowy siedziby Muzeum Narodowego nad Zalewem Zegrzyńskim. 28-kilometrowa trasa, prowadząca od muzeum przy Alejach Jerozolimskich nad zalew w Nieporęcie (przez Żerań i ul. Młocińską) miała być udekorowana kolorowymi formami, elementami rzeźbiarskimi i instalacjami kwietnymi. Autorzy tych utopijnych, jak się szybko okazało, projektów inspirowali się modnymi nurtami sztuki i architektury z lat 60. XX wieku, mającymi zbliżyć sztukę do ludzi i przyrody.

Wystawa „Trasa M-Z” jest próbą odtworzenia tamtych planów i zarazem komentarzem do nich. Możemy oglądać rysunki, makiety i instalacje z ówczesnymi i dzisiejszymi opisami i komentarzami. Prezentowane są także wycinki z gazet, m.in. z „Życia Warszawy”, „Słowa Powszechnego”, „Expresu Wieczornego” (nie było na to zapisu cenzury), które obszernie i ciekawie informowały o projektach. Cała ekspozycja sprawia wrażenie wirtualnej wizji, wyjętej z filmu fantastycznego. Wystawę można oglądać do 18 października. Jak zawsze w MN towarzyszy jej atrakcyjnie opracowany katalog i cykl imprez edukacyjnych. Informacje: www.mnw.art.pl.

Mirosław Winiarczyk
fot. Muzeum Narodowe w Warszawie
Idziemy nr 37 (520), 13 września 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 czerwca

Środa, IX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy
Jestem Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba.
Bogiem nie umarłych, lecz żywych.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Tm 1,1-3.6-12; Ps 123,1b-2; Mk 12,18-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter