29 listopada
wtorek
Blazeja, Saturnina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szkoła w domu

Ocena: 0
2167

Książka Kornelii Orwat to lektura obowiązkowa dla rodziców, którzy chcieliby wejść w edukację domową, ale mają obawy, czy to dobre rozwiązanie dla ich rodziny.

Z każdym rokiem rośnie liczba rodziców, którzy decydują, że ich dzieci zamiast uczęszczać na lekcje w szkole, będą uczyć się w domu. A doświadczenia pandemii to zainteresowanie edukacją domową dodatkowo wzmocniły. W końcu rodzice często, pracując zdalnie, pomagali też swoim pociechom w nauce. Lada dzień rozpoczniemy nowy rok szkolny. I trudno przewidzieć, czy uczniowie wrócą do szkół, czy znów zasiądą przed komputerami.

Książka Kornelii Orwat to lektura obowiązkowa dla rodziców, którzy chcieliby wejść w edukację domową, ale mają obawy, czy to dobre rozwiązanie dla ich rodziny. Autorka – mama trójki dzieci, które od początku realizowały obowiązek szkolny, ucząc się w domu – pokazuje zalety edukacji domowej, ale dotyka też kwestii trudności z nią związanych. Doświadczenia mamy „na pełen etat” przeplatają się z praktycznymi radami.

Na wstępie autorka opisuje osobistą drogę, która upewniła ją w tym, że nauka w domu to dobra ścieżka. Następnie wyjaśnia, czym w ogóle jest edukacja domowa, przedstawia kwestie prawne i podpowiada, czym kierować się przy wyborze szkoły. Autorka zwraca też uwagę na praktyczne aspekty związane z organizacją życia codziennego rodziny w edukacji domowej. Nie, nie znajdziemy idealnego przepisu na to, by wszystko działało jak w zegarku. Za to liczne pytania pomogą zweryfikować wyobrażenia i możliwości. Bardzo cenne są przemyślenia na temat radzenia sobie z opinią innych, a autorka odważnie i z humorem obala mity krążące na temat socjalizacji, czyli przystosowania dzieci do życia w społeczeństwie. Czytelnik znajdzie również garść inspiracji, jak organizować dzieciom naukę i czas wolny oraz gdzie szukać zajęć dodatkowych.

Lektura książki pozwala spojrzeć na edukację domową w jej blaskach i cieniach, czasem na poważnie, a czasem z przymrużeniem oka. Przede wszystkim jednak pomaga w realnej ocenie oczekiwań, potrzeb i możliwości, gdy rodzina chce skonfrontować się z tematem domowej edukacji. Patronat medialny nad publikacją objął m.in. tygodnik „Idziemy”.

 


 

Kornelia Orwat,
Droga w nieznane? Edukacja domowa
dla początkujących
”,
Wydawnictwo Jedność,
Kielce 2021

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 listopada

Wtorek, I tydzień Adwentu
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I)Łk 10,21-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter