27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święty Krzyż: owacja dla "Pieśni Łysogórskich"

Ocena: 0
872

Owacją na stojąco przyjęty został przez publiczność koncert przygotowany na podstawie średniowiecznych „Pieśni Łysogórskich”, do których muzykę skomponował Michał Lorenc. Wydarzenie miało miejsce w sobotę w bazylice mniejszej na Świętym Krzyżu.

2016-10-23 14:47
apis / Święty Krzyż (KAI), mz
fot. PolandMFA via Foter.com / CC BY-ND

Spektakl słowno-muzyczny przygotowano na podstawie utworów pochodzących ze zbioru zapisanego w latach 1471-1493 przez benedyktyna Andrzeja ze Słupi. Program zaprezentowały zespoły: DesOrient, Schola Gregoriana Silesiensis oraz wokaliści: Łukasz Mazur, Ilona Sojda, Radosław Pachołek, Robert Pożarski.

Reżyserami i producentami widowiska byli Jan Tarnawski i Marcin Majewski. Wcześniej dali się poznać z realizacji projektów opartych na innych zabytkach piśmiennictwa regionu świętokrzyskiego: „Kazań Świętokrzyskich” i „Graduału Wiślickiego”.

Słuchacze wysłuchali m.in. pieśni zatytułowanej „Posłuchajcie, bracia miła”, którą znamy pod nazwą „Lament Świętokrzyski”. Jest ona uznawana przez znawców i historyków za najpiękniejszą pieśń po „Bogurodzicy”.

Organizator koncertu wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podkreśliła, że koncert średniowiecznych pieśni w bazylice świętokrzyskiej wpisał się w obchody 1050. rocznicy chrztu Polski, Roku Miłosierdzia oraz był podziękowaniem za pobyt papieża Franciszka w Polsce, podczas Światowych Dni Młodzieży jakie miały miejsce w lipcu tego roku w Krakowie.

W imieniu gospodarzy i kustoszy sanktuarium superior o. Zygfryd Wiecha OMI podziękował pomysłodawcom i producentom koncertu „za kolejną ożywioną perłę świętokrzyskiej ziemi, która powstała w murach świętokrzyskiego klasztoru”.

– Dzięki muzyce znanego kompozytora Michała Lorenca oraz wspaniałym artystom zostaliśmy przeniesieni w niezwykły klimat zadumy, refleksji i modlitwy – skomentował w rozmowie z KAI o. Dariusz Malajka OMI, rektor świętokrzyskiej bazyliki.

Cykl „Pieśni Łysogórskich” to zbiór pieśni maryjnych w języku staropolskim wydobytych z kodeksu świętokrzyskiego z XV w., który został odkryty w 1831 roku przez Łukasza Gołębiowskiego w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Zapisany został w latach 1471-1493 przez Andrzeja ze Słupi, przeora benedyktynów klasztoru świętokrzyskiego.

Zbiór zawiera m.in. takie pieśni jak: „Radość wam powiedam”, ”Mocne boskie tajemności”, „Zdrowaś królewno wyborna”, „Lament świętokrzyski”, wybitne dzieło w skali literatury powszechnej.

Pieśni znane są obecnie dzięki wykonanemu wówczas odpisowi, gdyż większość starych rękopisów została wywieziona do Petersburga. Te, które wróciły, uległy zniszczeniu podczas II wojny światowej.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter