4 lutego
sobota
Andrzeja, Weroniki, Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

SuperFestiwal Kultur

Ocena: 0
539

Podczas VI Międzynarodowego SuperFestiwalu Kultur, który odbył się w Miejskiej Hali Sportowej w Karczewie, można było podziwiać narodowe tańce i stroje, poznać kulinarne smaki kilku krajów świata. Wielu emocji dostarczył turniej piłki nożnej międzynarodowych drużyn.

fot. Irena Świerdzewska

Podczas VI Międzynarodowego SuperFestiwalu Kultur, który odbył się w Miejskiej Hali Sportowej w Karczewie, można było podziwiać narodowe tańce i stroje, poznać kulinarne smaki kilku krajów świata. Wielu emocji dostarczył turniej piłki nożnej międzynarodowych drużyn.

„Piękno tkwi w różnorodności” – pod takim hasłem wrócił SuperFestiwal Kultur po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. To impreza, która gromadzi osoby pracujące w firmie SuperDrob, pochodzące z Polski, Ukrainy, Mołdawii, Kirgistanu, Kolumbii, Indonezji czy Nepalu. Uczestniczy w niej zwykle kilkaset osób. – Chodziło nam o docenienie osób z różnych krajów, pracujących w zakładzie SuperDrobu – mówi Randa Ombach, prezes organizującej wydarzenie Fundacji SuperDrob „Uskrzydlamy”. – Przyjeżdżają z Nepalu czy Kirgistanu, nie mają tu swoich rodzin, kontaktu z rodzimą kulturą. Chcieliśmy, żeby chociaż jeden dzień w roku mieli namiastkę swojej ojczyzny, mogli usłyszeć swój hymn narodowy, by świętowanie podkreślała także tradycja narodowych potraw. Chcieliśmy również pokazać, że dbamy o ich potrzeby, nie tylko widzimy w nich osoby na stanowiskach pracy, ale także doceniamy ich tożsamość narodową. Chcemy, by wiedzieli, że kultura jest czymś ważnym, a my chcemy wspierać ich w podtrzymywaniu ich tradycji – podkreśla Randa Ombach.

Luka, Svetlana i Tamara z Mołdawii pracują w firmie SuperDrob od pięciu lat. – Taki dzień jak dziś jest dla nas bardzo ważny. Piękne są nasza kultura i tradycja – mówią, prezentując z dumą regionalne mołdawskie stroje. Chcą też zainteresować narodowymi smakami. Cały dzień przygotowywały potrawy: golubce, tokanicę mołdawską, mamałygę z kaszy kukurydzianej czy kołacz.

Panie z Kirgistanu także przygotowały narodowe potrawy. Ubrane w regionalne stroje, szykują się do występu tanecznego. – To, że możemy zaprezentować naszą kulturę, jest wyrazem naszego patriotyzmu – ocenia Nazgul Nurseiitova. Podkreśla przy tym, że Polska jest dla niej jak druga ojczyzna, tu chciałaby mieszkać na stałe.

W rozgrywkach piłki nożnej w hali sportowej wzięły udział siedmioosobowe drużyny przedstawicieli Polski, Ukrainy, Mołdawii, Kirgistanu, Kolumbii, Indonezji oraz Nepalu. Zmagania odbyły się przy gorącym dopingu zgromadzonej na trybunach widowni. Zwycięską drużyną okazała się Ukraina, puchar za drugie miejsce odebrała drużyna z Polski, za trzecie miejsce – drużyna z Mołdawii. Jednak każdy zawodnik mógł poczuć się tu zwycięzcą, uhonorowany medalem przez organizatorów SuperFestiwalu. Dla drużyny ukraińskiej, zdobywców pierwszego pucharu, wyjazd do Santiago de Compostela ufundowała Solano Group – agencja zajmująca się zatrudnianiem pracowników.

Międzynarodowy SuperFestiwal został odznaczony w 2018 i 2019 r. w raportach odpowiedzialnego biznesu FOB jako przykład dobrej praktyki.

– Takie święto jak dziś jest szansą na znalezienie wspólnej platformy do dyskusji, do rozmowy. Relacje, więzi buduje się w okolicznościach poza pracą, a to jest taka okoliczność, gdzie pracownicy mogą rywalizować sportowo, ale też pokazać, na czym polega ich rodzima kultura. Chociaż są daleko od swojego domu, to mogą znaleźć część swojego domu tutaj – mówi Piotr Her, prezes Zarządu SuperDrob S.A.

Przygotowania do SuperFestiwalu integrują lokalną społeczność. – Cieszymy się, że mamy w powiecie taki wielokulturowy festiwal. Organizacja wydarzenia przez SuperDrob i działającą przy nim Fundację angażuje także Klub Sportowy Mazur. Musi być tu też współpraca władz powiatu i władz Karczewa. To wydarzenie stało się wizytówką powiatu – chwali Krzysztof Szczegielniak, starosta otwocki.

Burmistrz Karczewa Michał Rudzki podkreśla: – Taki festiwal pokazuje, że gmina jest otwarta, przybywający za pracą ludzie z innych części świata dobrze się asymilują. Spotykam ich codziennie na ulicy, wpisali się w koloryt naszej gminy.

Dlatego mówi się już o planach przeniesienia SuperFestiwalu Kultur na stadion miejski w Karczewie, by trafiał z przekazem do szerszej lokalnej społeczności.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lutego

Sobota, IV tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter