16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spotkania po latach

Ocena: 3
1258

Dramat obyczajowy „Dwie kobiety” świadczy o tym, że Catherine Deneuve, wielka gwiazda kina francuskiego, kontynuuje karierę, nie przejmując się upływem czasu.

fot. Aurora Films

Od czasu „Parasolek z Cherbourga” i „Piękności dnia” (filmów z lat 60.) aktorka zagrała kilkadziesiąt ról u największych reżyserów francuskich i europejskich, w tym Luisa Buñuela, Romana Polańskiego, François Truffauta i innych. Występowała w dramatach współczesnych i historycznych, utworach awangardowych, kryminałach oraz komediach. Łącząc w swoich rolach styl i elegancję z wielkim talentem charakterystycznym, okazała się artystką wszechstronną. W ostatnich kreacjach Deneuve występowała bez specjalnej charakteryzacji i makijażu, nie ukrywając swego wieku.

Tak też dzieje się w „Dwóch kobietach”, gdzie artystka tworzy wspaniałą, brawurową kreację kobiety po przejściach, która nawiązuje kontakt z córką swego byłego przyjaciela, wybitnego sportowca. Początkowo Claire, pracująca z poświęceniem jako położna i wychowująca dorastającego syna, odnosi się z rezerwą do dużo starszej kobiety, którą zapamiętała z dzieciństwa z nie najlepszej strony. Okazuje się jednak, że żyjąca z dnia na dzień Beatrice jest chora na raka, zatem Claire, chcąc nie chcąc, zaczyna jej pomagać. I tak obie panie stopniowo zbliżają się do siebie, wspominają dawne czasy i wyznają swoje utajone emocje.

Autorzy filmu ciekawie rozkładają moralne akcenty. Claire traktuje pracę w klinice położniczej jako swego rodzaju posłannictwo i afirmację macierzyństwa, co kontrastuje z nie bardzo odpowiedzialnym podejściem do życia Beatrice. W końcu problemy obu kobiet zaczynają się w przedziwny sposób łączyć. Śmiertelna choroba Beatrice, narastająca przyjaźń samotnej Claire z sąsiadem z działki oraz problemy jej syna tworzą dramatyczny splot namiętności, gdzie widmo śmierci łączy się z nadzieją. W filmie autorzy zawarli mnóstwo realistycznych obserwacji życiowych. Głównym atutem utworu są jednak kreacje aktorskie Catherine Deneuve i Catherine Frot w roli położnej.

 

„Dwie kobiety” („Sage femme”), Francja 2017. Reżyseria – Martin Provost. Wykonawcy: Catherine Deneuve, Catherine Frot, Olivier Gourmet, Quentin Dolmaire, Mylène Demongeot i inni. Dystrybucja – Aurora Films

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły
wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter