16 września
poniedziałek
Edyty, Korneliusza, Cypriana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sacrosong 2019

Ocena: 0
241

Trzysta osób śpiewało i grało na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej i Patriotycznej Sacrosonog w Otwocku, w dniach 6-9 czerwca.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Na otwarcie, w obecności bp. Romualda Kamińskiego, w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku śpiewał Archikatedralny Chór Męski Cantores Minores. Przybyły tłumy.

– Przyjechaliśmy z Mińska na Białorusi jako 13-osobowy zespół rodzinny Art Studio Niespodzianka – mówi Swietłana Łaptiewa. – Trzy rodziny z dziećmi. Mamy polskie korzenie. Moi dziadkowie byli Polakami i oboje rodzice także. Uczymy się języka polskiego, chodzimy do instytutu polskiego w Mińsku. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy tu być, pokazać młodemu pokoleniu Polskę. To dla nas prestiż i ogromna przyjemność – podkreśla z dumą. Zespół wykonał pieśń maryjną „To Matka może ukoić twe serce” i – w krakowskich czapkach – „Przybyli ułani pod okienko”.

– Przygotowania zajmują dużo czasu, ale robimy to z potrzeby serca, chcemy śpiewać i nieść polską kulturę na Białorusi. Występujemy w kościołach podczas różnych świąt, kolędujemy – mówi o Art Studio Niespodzianka prezes Branisław Trybuchowski.

Czternastoosobowa grupa dzieci z parafi i św. Ojca Pio w Zagościńcu uczestniczy w Sacrosongu po raz pierwszy. – To udział w konkursie większym niż międzyszkolny. Daje możliwości rozwoju. Jesteśmy z różnych klas, tutaj mamy możliwość poznania się między sobą – mówi Julia Żeleźnicka. – Długo nie trzeba było dzieci namawiać, są bardzo chętne, ćwiczyliśmy po lekcjach. A konkursy i festiwale rozwijają nie tylko muzyczny talent, ale i osobowość – dodaje Elżbieta Królak, ich katechetka – a poza tym uczą właściwych postaw, pokazują, że mamy w Kościele wspaniałą młodzież.

Umiejętności dzieci, młodzieży i dorosłych oceniało kilkuosobowe jury. – Ci, którzy pracę podejmują pod fachowym okiem, mają duże szanse na przyszłość. Dostrzegliśmy wybitne jednostki, które przy dobrym prowadzeniu mogą myśleć o pracy artystycznej. Dobrze przygotowane były dzieci z zagranicy – ocenia ks. prof. Andrzej Filaber, przewodniczący jury.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 24 (713), 16 czerwca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 czerwca 2019 r.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Chóry dziecięce: I miejsce – Szumska Szkoła Sztuki. II miejsce – Chór Andromeda, III miejsce – SP nr 1 w Radzyminie

Zespoły dziecięce: I miejsce – Dobro, II miejsce – Tacy Młodzi, III miejsce – Duet Aleksandra Gmur, Laura Stańczak; wyróżnienie – ArtStudyo Niespodzianka Trio: Złata T., Anastasija Ł., Ksenija Ł. – Białoruś

Soliści dziecięcy: I miejsce – Zuzanna Worek, II miejsce – Anastasija Łaptiewa, III miejsce – Benedykt Sokołowski i Ksenia Sachacka; wyróżnienia – Aleksandra Gałecka i Irina Morozow 

Soliści młodzieżowi: I miejsce – Zuzanna Bomze, II miejsce – Jolanta Staruszka, III miejsce – Karina Wasiljewa i Aleksandra Ośkiewicz Chóry dorosłych: I miejsce – Głos Duszy, II miejsce – Majowy Kwiat, III miejsce – Zgoda i Chór Towarzystwa Śpiewaczego Una Cantamus

Zespoły dorosłych: II miejsce – Pogoryna i Choose Me

Soliści dorośli: Nagroda – Ewa Gapon, wyróżnienia – Marta Kamińska, Tadeusz Skotnicki i Switlana Wereszczynska

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 września

"... nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój. Lecz powiedz słowo, a mój sługa odzyska zdrowie"

Dziś w Kościele: poniedziałek, XXIV tydzień zwykły
+ wspomnienie świętych męczenników Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 2,1-8; Ps 28 (27),2.7.8-9, Łk 7,1-10
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - do końca lata zapraszamy do przeglądu filmów SalveNET prezentowanych podczas minionych wakacji.


- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -