29 czerwca
środa
Piotra, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pogrzeb żołnierza

Ocena: 0
1908

Na ekrany kin studyjnych wszedł nowy film Jana Jakuba Kolskiego.

fot. Velvet Spoon

Opadły emocje po ceremonii wręczania Oscarów. „Zimna wojna” nie dostała żadnej statuetki, podobnie jak w przypadku Złotych Globów. Pomimo wielkiej promocji tego filmu i lawiny europejskich nagród okazało się, że Amerykańska Akademia Filmowa nie zdecydowała się na wykreowanie Pawła Pawlikowskiego na wielkiego reżysera kina światowego. Pozostaje nam więc kontentować się premierami rodzimych filmów w Polsce.

Na ekrany kin studyjnych wszedł nowy film Jana Jakuba Kolskiego, autora kilkunastu nagradzanych obrazów (m.in. „Jańcio Wodnik”, „Jasminum”, „Pornografia”). „Ułaskawienie”, jak większość utworów tego twórcy, jest filmem bardzo osobistym. Scenariusz został oparty na dramatycznej historii dziadków reżysera. W zniszczonej wojną Polsce, przejmowanej właśnie przez komunistyczne władze, młodociany syn Anny i Jakuba, walczący w podziemiu żołnierz AK, zostaje zabity przez funkcjonariuszy UB, którzy jeszcze poniewierają jego zwłoki. Rodzice postanawiają przewieźć ciało do oddalonej o kilkaset kilometrów Kalwarii Pacławskiej, wioski niedaleko Przemyśla, gdzie ich starszy syn jest zakonnikiem w klasztorze franciszkanów.

Dramatyczna podróż z ciałem syna – pociągiem, furmanką i piechotą – nabiera wymiaru antycznej tragedii, pozostając zarazem metaforą powojennych losów wielu Polaków. Na wędrowców wszędzie czyhały wówczas śmiertelne niebezpieczeństwa, których źródłem były walczące z podziemiem oddziały UB i KBW, przypadkowo napotykani podejrzani osobnicy, a nawet grasujący w Małopolsce bojowcy UPA – szacunek dla Kolskiego, że ich pokazał! Dla odmiany pojawia się też niemiecki żołnierz-dezerter, który z wdzięczności za uratowanie życia pomaga wędrowcom. Kolski zrealizował więc odmianę kina drogi, będącą żałobną balladą. Szkoda tylko, że monumentalną akcję „Ułaskawienia” psują dezorientujące widzów początkowe i końcowe wstawki z kronik rodzinnych.

Na uwagę zasługują tu odniesienia do głośnych utworów szkoły polskiej z przełomu lat 50. i 60. XX w. Ciekawa jest scena, gdy Anna spogląda na odwrócony krzyż w przydrożnej kapliczce. W odróżnieniu jednak od „Popiołu i diamentu” Wajdy bohaterka przywraca normalną pozycję krzyża.

 

„Ułaskawienie”. Polska/Czechy/Słowacja, 2018. Scenariusz i reżyseria: Jan Jakub Kolski. Wykonawcy: Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski, Michał Kaleta, Krzysztof Globisz i inni. Dystrybucja: Velvet Spoon

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 czerwca

Środa, XIII Tydzień zwykły - uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła
Od wszelkiej trwogi Pan Bóg mnie wyzwolił
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter