11 kwietnia
niedziela
Filipa, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odkrywamy św. Franciszka

Ocena: 0
571

O „najpopularniejszych” świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego powstało już wiele publikacji.

Częste są te z powielanymi historiami, anegdotami enigmatycznie rysującymi postaci, na których przecież chcielibyśmy się wzorować. W średniowieczu do biografii świętych praktykowano wręcz, jako akty hołdu i pobożności, dodawanie cudów, które nie miały miejsca. Z perspektywy czasu trudno je zweryfikować.

Mimo iż św. Franciszek z Asyżu to postać sprzed ośmiu wieków, to zachowało się o nim wiele pism, relacji, historii i anegdot. O. Augustin Thompson OP, znakomity historyk, znawca XIII-wiecznych Włoch, wykładowca w Dominikańskiej Szkole Filozofii i Teologii oraz Graduate Theological Union Berkeley w Kalifornii, napisał książkę o św. Franciszku opartą na wnikliwych badaniach naukowych.

Powstała niezwykle ciekawa biografia z opisem XIII-wiecznego Asyżu, osadzona w uwarunkowaniach społecznych, przybliżająca życie domu rodzinnego św. Franciszka. Przez pryzmat faktów dowiadujemy się, co warunkowało jego wybory, jak rodziła się w nim świętość i w końcu co ją stanowiło. Z pewnością każdy zwróci tu uwagę na coś innego. Rysuje się nam fascynująca postać Franciszka. Jednak trzeba powiedzieć, powtarzając za autorem, mylące jest, że święty nigdy nie doświadcza kryzysu wiary, nigdy nie jest zły ani przygnębiony, nigdy nie osądza i nigdy nie odczuwa frustracji względem siebie i innych. Książka doczekała się najlepszych recenzji znawców tematu, podkreślających pokazanie wiarygodnego portretu św. Franciszka.

 


 

 

  Augustine Thompson OP
  „Franiszek z Asyżu
  Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”
  Kraków 2020

 

 


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 11 kwietnia

Druga Niedziela Wielkanocna - Miłosierdzia Bożego
«Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 20, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Dar zmartwychwstałego Jezusa (komentarz tygodnika Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter