13 sierpnia
sobota
Diany, Hipolita, Poncjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowy sezon filmowy

Ocena: 0
2204
We wrześniu rozpocznie się w kinematografii polskiej sezon filmowy 2015/2016. Według medialnych informacji zapowiada się interesująco.
Na premierę czeka kilkanaście gotowych nowych utworów, zrealizowanych przez twórców kilku pokoleń – młodych i tych z dużym dorobkiem. Najbardziej jednak oczekiwane są – będące na ukończeniu – filmy na temat dramatycznych wydarzeń z naszej najnowszej historii. Mam na myśli „Smoleńsk” Antoniego Krauzego i „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Oba te utwory nie mają jeszcze sprecyzowanych dat premier kinowych.

Wejście na ekrany „Smoleńska”, będącego w końcowym etapie realizacji, zapowiadane jest na jesień tego roku. Film ten będzie miał zapewne własną ścieżkę promocyjną i dystrybucyjną, nie został bowiem dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej ani przez TVP. Z kolei „Wołyń”, film o ludobójstwie Polaków na Kresach, dokonanym przez UPA, ma wejść na ekrany w przyszłym roku. Producenci tego utworu, który wywoła zapewne wielką debatę, realizują film w dyskrecji przed mediami.

Na dorocznym festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, który odbędzie się w drugiej połowie września, w programie konkursowym znalazło się 18 filmów, w tym większość nowych. Znamienne, że wśród nich nie ma „Smoleńska” (który zapewne nie został zgłoszony), długo oczekiwanej „Historii Roja” Jerzego Zalewskiego (zapowiadana premiera w marcu 2016) ani oczywiście „Wołynia”, który, jak wspomniałem, jest jeszcze realizowany.

W programie konkursu nie znalazło się miejsce dla gotowego filmu „Sprawiedliwy” Michała Szczerbica, pokazanego pod koniec czerwca na festiwalu „Młodzi i film” w Koszalinie. Pisałem o tym utworze w „Idziemy” w korespondencji z festiwalu. Tematem obrazu (patrz fot.), opartego na rodzinnych wspomnieniach autora, jest ratowanie przez polską rodzinę żydowskiej dziewczynki w czasie okupacji niemieckiej. Twórcy starają się obiektywnie przedstawić realia okupacyjne i tę złożoną problematykę ukazać od strony pozytywnej. Film wejdzie na ekrany pod koniec listopada i wówczas obszerniej o nim napiszę. Nasuwa się pytanie: dlaczego ten film nie został dopuszczony do konkursu? Czyżby chodziło o nowy typ niepisanej cenzury, która nie dopuszcza do większej promocji utworów na temat ratowania Żydów przez Polaków? Mamy tylko oglądać filmy o mordowaniu Żydów przez Polaków, jak „Pokłosie” czy „Ida”?
W konkursie w Gdyni znajdzie się natomiast polsko-niemiecka produkcja „Letnie przesilenie” Michała Rogalskiego, zapowiadana jako obraz dramatycznych przejść młodego Polaka i ukrywającego się młodego żołnierza niemieckiego. Obaj walczą o względy córki wiejskiego gospodarza i ukrywającej się Żydówki. Pisaliśmy niedawno, że film o rodzinie Ulmów, zamordowanej przez Niemców za ratowanie Żydów, nie dostał dofinansowania z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Taki jest obraz naszej kinematografii przed gdyńską imprezą.

Mirosław Winiarczyk
fot. Monolith Films
Idziemy nr 32 (515), 9 sierpnia 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 sierpnia

Sobota, XIX tydzień zwykły
Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 13-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter