19 września
środa
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Muzeum Wojska w Białymstoku wydało komiks o Piłsudskim

Ocena: 0
339

Komiks o związkach marszałka Józefa Piłsudskiego z Białymstokiem wydało miejscowe Muzeum Wojska w ramach tegorocznych obchodów Roku Piłsudskiego. Marszałek jest pierwszym honorowym obywatelem Białegostoku.

fot. Wikipedia, Domena publiczna

W 2017 roku przypada 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego, z tej okazji Sejm RP ogłosił ten rok rokiem marszałka. Także radni Białegostoku przyjęli w ubiegłym roku stanowisko, by 2017 ogłosić rokiem Piłsudskiego.

W ramach obchodów tego roku Muzeum Wojska wydało w nakładzie 1 tys. egzemplarzy komiks "Koleje losu. Białystok Piłsudskiego". Jego autorami są Paulina Królikowska i Daniel Baum, którzy w ubiegłym roku narysowali komiks o sanitariuszce Danucie Siedzikównie "Ince".

– Komiks okazał się dobrą formą dotarcia do odbiorców z historią i historycznymi postaciami ważnymi dla miasta i kraju – mówił we wtorek na konferencji prasowej, podczas której zaprezentowano komiks dziennikarzom, dyrektor Muzeum Wojska Andrzej Sadowski. – Ponieważ forma cieszy się sporym zainteresowaniem, komiksy zaczynają być w modzie, stąd i muzeum tą drogą podąża – dodał.

W jego ocenie, komiks o Piłsudskim jest takim kompendium wiedzy o związkach marszałka z Białymstokiem na przestrzeni kilkunastu lat. Są tu przywołane m.in. jego wizyty w tym mieście. Jednym z najważniejszych związków – jak mówił Sadowski – było otrzymanie przez Piłsudskiego, jako pierwszego w historii miasta, tytułu honorowego obywatela Białegostoku.

Historycy zajmujący się przeszłością Białegostoku zwracają uwagę, że Józef Piłsudski często bywał w tym mieście, nie tylko oficjalnie. Z jego przyjazdami związanych jest kilka miejsc; to np. dom przy ulicy Wiktorii 6 (dzielnica Bojary), w którym Piłsudski na pewno przebywał w 1905 roku, jeszcze jako towarzysz Wiktor i działacz Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS).

Inny adres to dom przy ulicy Starobojarskiej 30, gdzie przed wojną mieszkał ówczesny prezydent Białegostoku Bolesław Szymański. Piłsudski jadł tam śniadanie 21 sierpnia 1921 roku, w dniu, kiedy otrzymał honorowe obywatelstwo miasta.

Promocja komiksu odbędzie się w sobotę w siedzibie Muzeum Wojska, a o związkach Piłsudskiego z Białymstokiem będzie opowiadał historyk prof. Adam Dobroński.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI