25 września
poniedziałek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mikołajek i artyści

Ocena: 5
859

W powodzi ponurych, antypatycznych filmów – polskich i zagranicznych – które dominują obecnie w repertuarze kin, jako jeden z niewielu utworów korzystnie wyróżnia się pogodny francuski animowany obraz „Szczęście Mikołajka”.

fot. materiały dystrybutora

Po ekranizacji francuskiego komiksu o Asteriksie i Obeliksie (pisałem o nim w „Idziemy”), która cieszy się wielkim powodzeniem wśród dzieci i młodzieży, „Szczęście Mikołajka” zapowiada się na kolejny hit.

Film został zrealizowany na podstawie książki René Goscinnego (1926–1977), francuskiego pisarza i autora komiksów, m.in. o wspomnianych Asteriksie i Obeliksie, a także o szeryfie Lucky Luke’u (w Polsce ukazywał się w latach 60. XX w.).

Urodzony w Paryżu, pochodzący z żydowsko-polskiej rodziny Goscinny (dziadek pochodził z Warszawy), europejską zagładę Żydów przeżył w Argentynie i po wojnie został wybitnym twórcą kultury francuskiej. Pierwsza książka o przygodach małego Mikołajka, napisana do rysunków Jean-Jacques’a Sempé, ukazała się w 1956 r., a od 1959 r. artysta współpracował z rysownikiem Albertem Uderzo nad kolejnymi wspomnianymi komiksami i filmami. Postać Mikołajka stała się z czasem ikoną francuskiej kultury, o przygodach chłopczyka powstawały kolejne książki, komiksy i filmy, m.in. familijne fabuły z lat 2014 i 2021. A teraz mamy na ekranach oryginalny film animowany „Szczęście Mikołajka”.

Postać Mikołajka wydaje się jakby wyjęta z codziennej rzeczywistości. Chłopczyk wychowuje się w latach 50. we Francji, w rodzinie mieszczańskiej. Nie wspomina się tu nic o niedawnej wojnie, a rodzice żyją nieco odrealnionymi sprawami dnia codziennego. Mamy tu więc afirmację życia rodzinnego, nieco odrealnionego, ale jednak!

Film został skonstruowany w ten sposób, że Mikołajek odwiedza swoich artystycznych rodziców, Goscinnego i Sempé, którzy opowiadają mu o swoich losach w dzieciństwie i wielu podróżach. W ten sposób obraz ten staje się „filmem w filmie” i nabiera walorów edukacyjnych.

Pani Anne Goscinny, córka pisarza i współscenarzystka filmu, ciekawie opowiadała o takiej koncepcji filmu w kilku wywiadach dla polskich mediów. Od strony artystycznej film wyróżnia się subtelną, oryginalną animacją, nieprzypominającą amerykańskich przebojów Disneya czy Marvela. U nas wyświetlany jest w oryginalnej wersji z napisami i w polskim dubbingu. Rodzice przed seansem powinni się więc zastanowić, na jaką wersję wybrać się z dziećmi. Kolejny film francuski potwierdza zatem tezę o przywiązaniu tamtejszych twórców do bogatej miejscowej tradycji kulturalnej. Tak należy propagować rodzimą kulturę. A co u nas, kto o to zadba?

 

 


Szczęście Mikołajka” („Le Petit Nicolas…”). Film animowany. Francja/Luksemburg 2022. Reżyseria: Amandine Fredon, Benjamin Massoubre. Dystrybucja – Monolit Films

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 września

Poniedziałek, XXV Tydzień zwykły
Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma,
temu zabiorą nawet to, co mu się wydaje, że ma

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter