7 marca
niedziela
Tomasza, Perpetuy, Felicyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lwów: kiermasz edukacyjny "Polska Wigilia na Kresach"

Ocena: 0
1601

Od opowieści o tradycji opłatka na terenach Polski, którą poprowadził ks. prałat Jan Nikiel, proboszcz katedry lwowskiej rozpoczął się 12 grudnia w Pałacu Sztuki we Lwowie tegoroczny kiermasz edukacyjnym pt. "Polska Wigilia na Kresach".

2015-12-13 23:45
kcz (KAI Lwów) / Lwów, sg

– Nasz kiermasz to cykl różnorodnych prezentacji mających na celu ocalenie od zapomnienia obrzędów i tradycji związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia – powiedziała KAI organizator imprezy, Tatiana Bojko, prezes Asocjacji Polskich Przedsiębiorców ziemi lwowskiej. – Jest to już czwarta edycja naszego przedsięwzięcia. Wszystkie elementy kiermaszu przybliżają obyczaje związane z okresem tych najpiękniejszych Świąt w roku, podkreślają różnorodności związane z ich świętowaniem. Dodatkowo celem imprezy jest promocja Świąt Bożego Narodzenia jako części tradycji polskiego narodu poza granicami teraźniejszej Polski.

Bojko dodała, że corocznie ich organizacja pragnie upiększyć imprezę zapraszając do udziału przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, domów kultury, zespołów folklorystycznych, kół gospodyń wiejskich z różnych regionów Polski. W tym roku tradycję śląską przedstawiła delegacja z województwa śląskiego.

Każda z uczestniczących w kiermaszu kresowym organizacja mogła przedstawić tradycje swojej miejscowości prezentując wystrój wigilijnego stołu, potrawy wigilijne lub tradycyjne rzemiosła. Gospodarze zaprezentowali dania wigilijne, wypieki, stroiki i ozdoby świąteczne. Nie zabrakło też kolęd i jasełek. Można było wziąć udział w różnorodnych świątecznych warsztatach, kupić upominki i smakołyki regionalnej kuchni świątecznej. Na przykład Caritas-Spes archidiecezji lwowskiej przedstawiła miód z własnej pasieki oraz wypieki z własnej piekarni. W wigilii kresowej uczestniczyła też księgarnia paulistów i redakcja Katolickiego Programu Radiowego we Lwowie. Prowadzono też zbiórkę środków pieniężnych na budowę kościoła w Morszynie k. Stryja. Wystawiło swoje stoisko Fundacja „Dajmy Nadzieję”.

– Impreza tworzy również płaszczyznę promocyjną dla firm i przedsiębiorców z Polski i Ukrainy, którzy chcą zaistnieć w świadomości biznesowej obu krajów – zaznaczyła Bojko. Dodatkowo na kiermaszu swoje stoiska promocyjne wystawiły uczelnie wyższe z Polski, które oferują możliwość studiowania dla obywateli Ukrainy.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 marca

Sobota, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem:
«Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 15,1-3.11-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 6 marca par. Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter