20 października
sobota
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komedia z wujaszkiem

Ocena: 0
1587

Pracujący w Polsce rosyjski dramaturg, reżyser i filmowiec Iwan Wyrypajew odświeżył w Teatrze Polskim w Warszawie „Wujaszka Wanię” w nieoczekiwany, a zarazem najprostszy sposób.

fot. Katarzyna Chmura-Cegielkowska/teatralna.com

Zamiast wydziwiać, brutalizować i uwspółcześniać na siłę dzieło Antoniego Czechowa, postanowił wystawić je jako komediodramat, czyli tak, jak życzył sobie autor, wybitny wszak dramaturg. Zazwyczaj inscenizatorzy „Wujaszka Wani” zanudzali widzów rozwlekłymi frazami sztuki, w każdym aktorskim zdaniu doszukując się psychologicznych głębi. Wyrypajew nie poddał się tej tradycji: stworzył – zachowując integralny tekst sztuki! – stylowy spektakl bogaty w dialogi iskrzące się dramatyzmem i ironią. Postacie zostały świetnie skontrastowane.

Do rodzinnego majątku, po przejściu na emeryturę, wraca z młodą żoną Heleną profesor Serebriakow. Jego wizyta wyzwala w domownikach utajone pokłady niechęci, niespełnionych nadziei i marzeń o miłości. Lekarz Astrow i tytułowy Wania, gospodarz majątku, rywalizując o względy Heleny, wyrzucają z siebie frustracje i pretensje do profesora. Na scenie ożywa zapyziała rosyjska prowincja. Iwan Wyrypajew, jak stwierdził w wywiadach, zrealizował „Wujaszka Wanię” w pewnym sensie na wzór porządnych amerykańskich seriali, z dynamiczną akcją i wyrazistymi postaciami. Na uwagę zasługuje ciekawa scenografia, biorąca ukazywane wydarzenia w ironiczny nawias. Świetna gra zespołu aktorskiego dopełnia całości. Ten znakomity spektakl w Teatrze Polskim będzie wznowiony w lutym.

 

Teatr Polski w Warszawie. Antoni Czechow. „Wujaszek Wania”. Przekład: Jarosław Iwaszkiewicz. Reżyseria: Iwan Wyrypajew. Wykonawcy: Dariusz Chojnacki, Andrzej Seweryn, Karolina Gruszka, Maciej Stuhr, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Szymon Kuśmider, Marta Kurzak, Anna Nehrebecka i inni. Premiera: 9 grudnia

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".Najczęściej czytane komentarze

 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -