29 września
wtorek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kolacja tajemnic

Ocena: 0
932

Caroline, gwiazda telewizyjna prowadząca cotygodniowy popularny program kulinarny, zaprasza gości na kolację z okazji ukończenia przez syna Leo studiów w Cambridge.

fot. Teatr Współczesny w Warszawie

Warszawski Teatr Współczesny od lat pozostaje wierny dramaturgii obyczajowej w rozmaitych gatunkach. Bohaterami wystawianych na tej scenie sztuk polskich i zagranicznych są zazwyczaj postacie z klasy średniej, przeżywające mniej lub bardziej ekstremalne dramaty. „Kuchnię Caroline” autorstwa modnego brytyjskiego pisarza Torbena Bettsa można umieścić w tym właśnie nurcie. Tematem komediodramatu jest degradacja dobrze sytuowanej rodziny. Caroline, gwiazda telewizyjna prowadząca cotygodniowy popularny program kulinarny, zaprasza gości na kolację z okazji ukończenia przez syna Leo studiów w Cambridge. W miarę przygotowań do uroczystości Caroline i jej mąż Mike pogrążają się w odkrywaniu rodzinnych tajemnic i dramatów. Napuszony i niesympatyczny syn zwierza się matce z problemów ze swoim homoseksualizmem (ukrywanym przed ojcem), a pani domu stopniowo przestaje panować nad sytuacją. Ujawnia swój alkoholizm, hipokryzję oraz romans z prostym stolarzem, wyraźnie poniewieranym przez „lepsze” towarzystwo. Z kolei zadowolony z siebie Mike pod wpływem ujawnianych tajemnic i dramatycznych rozmów z gośćmi przeżywa załamanie nerwowe.

Wśród sześciorga postaci atmosfera gęstnieje, narasta agresja słowna, leją się bluźniercze dialogi (głównie pyskatej asystentki Caroline), a w dodatku za oknem zaczyna się burza z piorunami. W końcu okazuje się, że wszyscy żyją w świecie obłudy i uzależnień. Tak brytyjski dramaturg widzi współczesną angielską rodzinę z klasy średniej, bez żadnego pozytywnego – moralnego, humanistycznego czy religijnego – punktu odniesienia. Czy istotnie jest aż tak źle? Przedstawienie charakteryzuje się dobrym tempem i świetną grą aktorów z Moniką Krzywkowską i Andrzejem Zielińskim na czele.

 


Teatr Współczesny w Warszawie. Torben Betts. „Kuchnia Caroline”. Przekład: Małgorzata Semil. Reżyseria i opracowanie muzyczne: Jarosław Tumidajski. Wykonawcy: Monika Krzywkowska, Andrzej Zieliński, Vanessa Aleksander, Katarzyna Dąbrowska, Szymon Mysłakowski, Konrad Szymański Premiera: 19 stycznia

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Wtorek, XXVI Tydzień zwykły
+ Święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie,
wszyscy słudzy, pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 7,9-10.13-14 lub Ap 12,7-12a; Ps 138,1-5; J 1,47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter