26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

IX Festiwal Kultury Żydowskiej w Chęcinach

Ocena: 0
1204
Marsz pamięci, warsztaty dla młodzieży, muzyka klezmerska i kabarety – to niektóre wydarzenia w ramach trwającego od 25 do 27 września IX Festiwalu Kultury Żydowskiej w Chęcinach.
2015-09-26 16:42
dziar / Chęciny (KAI), mz
 
Spotkania przypominające żydowską historię w chęcińskim sztetlu rozpoczął tradycyjny Marsz Pamięci z udziałem m.in. młodzieży szkolnej. Wyruszył on sprzed hali „Pod Basztami” w kierunku cmentarza żydowskiego, dotarł do synagogi i zakończył się na rynku w Chęcinach. Warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży dotyczyły wybranych elementów historii, tradycji i kultury żydowskiej.

Na sobotę 26 września zaplanowano wieczór klezmerski. Gwiazdą jest zespół „Old Klezmer Trio”, z udziałem Marka Makucha, Mariusza Oleśkiewicza, Jerzego Bolesławskiego. Po koncercie – degustacja przysmaków kuchni żydowskiej.

Niedzielę 27 września zdominują kabarety, prezentujące się na rynku i „Pod basztami”, które przypomną szmoncesy żydowskie. Przed publicznością wystąpią: „Azoj ot, azoj git” oraz kabaret Derkacz w spektaklu „Polscy Żydzi na wesoło”.

Chęciny były wzmiankowane w 1275 r., prawa miejskie uzyskały przed 1325 r. Starostwo grodowe zostało otoczone murami przez Kazimierza Wielkiego. Od wieków był tu ośrodek wydobycia miedzi, ołowiu i srebra, od XVI w. do czasów dzisiejszych – wapieni i marmurów, przy dobrze dzisiaj rozwiniętym przemyśle kamieniarskim. Chlubą Chęcin jest średniowieczny zamek wzniesiony przez Władysława Łokietka – obecnie atrakcja turystyczna.

Wzmianka o pierwszych Żydach obecnych w Chęcinach pochodzi z 1564 r. Możliwość osiedlania się zapewnił im dopiero Stefan Batory w 1581 r.

Gmina żydowska przeżywała swój dobry okres w XIX wieku. Liczne osadnictwo wynikało m.in. z bliskości Kielc, w których obowiązywał przywilej De non tolerandis Judaeis. W okresie międzywojennym Żydzi stanowili 56 mieszkańców Chęcin (2825 osób).

W czasie okupacji Niemcy założyli tu getto dla 4 tys. osób. We wrześniu 1942 r. roku okupanci dokonali deportacji Żydów z chęcińskiego getta do obozu Zagłady w Treblince.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter