20 stycznia
środa
Fabiana, Sebastiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Film "Fatima" wkrótce w kinach!

Ocena: 3.5
1585

Film „Fatima” w reż. Marco Pontecorvo jest, jak dotąd, najbardziej przekonującą kinową adaptacją historii słynnych objawień maryjnych – twierdzi recenzent z katolickiego portalu DecentFilms.com.

print screen www.youtube.com

Zdaniem Stevena D. Greydanusa, wchodząca do kin amerykańskich najnowsza ekranizacja opowieści o ukazaniu się Pięknej Pani „wypełnia od dawna odczuwalną potrzebę w świecie kina religijnego” i jest produkcją, do której chętnie będziemy wracać w przyszłości.

Recenzent, przypominając dotychczasowe kinowe dzieła o losach trójki dzieci, którym ukazała się Maryja, zwraca uwagę, że najnowsze dzieło poświęcone tym najsłynniejszym objawieniom XX wieku jest bardzo atrakcyjnie wizualnie, choć zarazem stroni od spektakularnych efektów komputerowych. Według filmowego krytyka, dzięki współscenarzyście i reżyserowi Marco Pontecorvo oraz scenarzystom Barbarze Nicolosi i Valerio D'Annunzio widz ma wrażenie, że bohaterowie przeżywają niezwykłe wydarzenia w czasie teraźniejszym.

Jak zauważa dziennikarz, to swoisty paradoks, ponieważ najnowszy film bardzo precyzyjnie umieszcza wydarzenia w planie przeszłości, przedstawiając je w dużej mierze w retrospekcji, z perspektywy starzejącej się siostry Lúcii, granej przez brazylijską aktorkę Sônię Braga. Jej rozmówcą w klasztorze karmelitów w Coimbrze jest sceptyczny profesor religii Nichols. W postać tę wcielił się amerykański aktor Harvey Keitel.

Niezwykle piękne, atmosferyczne zdjęcia do filmu powstały w całości w Portugalii, a ich autorem jest operator Vincenzo Carpineta („Gra o tron”, „Rzym”). Jak zauważa recenzent, w scenach, gdy pojawia się Pani, transcendentny charakter tego doświadczenia sugerują nie świetliste efekty specjalne, ale subiektywna, impresjonistyczna praca kamery i montaż.

Takie podejście wydaje mi się bardziej sugestywne niż, powiedzmy, typowe komputerowe efekty świetlne, które widzieliśmy w ciągu ostatniej dekady w niezliczonych filmach o super bohaterach. Żadna technika filmowa, żadna ludzka sztuka nie może dokładnie odtworzyć transcendencji doświadczenia religijnego

– podkreśla autor recenzji, który chwali także rozbudowany psychologiczny wizerunek poszczególnych postaci z filmu, w tym m.in. matki Lúcii, Marii Rosy, zagranej przez portugalską piosenkarkę i aktorkę Lúcię Moniz.

Według recenzenta, filmowcy nie wstydzą się niektórych trudniejszych aspektów orędzia fatimskiego, próbując je, na ile to możliwe, przybliżyć widzowi. Chwali reżyserską rękę, która prowadzi najmłodszych aktorów na planie. Autor zwraca też uwagę na niezwykłą zbieżność, której filmowcy nie mogli zaplanować, gdy przestępowali do realizacji dzieła. Oto „Fátima” wchodzi na ekrany w czasie globalnej pandemii, budząc skojarzenie z 1918 rokiem, gdy panowała na świecie hiszpańska grypa, która zabiła dwoje widzących: Franciszka i Hiacyntę.

Produkcja przedstawia historię trójki portugalskich dzieci – Łucji i jej kuzynów, Franciszka i Hiacynty – którzy w 1917 roku doświadczyli objawień Matki Bożej.

W rozmowie z „Life Site News” Natasha Howes, producentka filmu, wyjaśnia, że inspiracją dla stworzenia filmu były wspomnienia s. Łucji. To właśnie z jej perspektywy widz poznaje historię objawień fatimskich.

Howes zaznacza, że „Fatima” jest filmem fabularnym, dlatego też niektóre wydarzenia zostały podjęte z pewną swobodą artystyczną i różnią się od udokumentowanej historii Fatimy. Na przykład Manuel, brat Łucji, w rzeczywistości nie służył w wojsku podczas pierwszej wojny światowej. Jednak jego rola w filmie oddaje klimat polityczny ówczesnej Portugalii. Howes zapewnia, że kluczowe elementy filmu są zgodne ze znanymi faktami na temat objawień.

Główne role dzieci fatimskich zagrali Hiszpanie. W filmie pojawią się też wielkie gwiazdy kina, takie jak Harvey Keitel, Sonia Braga, Goran Visnjic i Joaquim de Almeida. Reżyserem „Fatimy” jest Marco Pontecorvo. Zdjęcia były kręcone w Portugalii. W filmie wykorzystano m.in. oryginalną piosenkę „Gratia Plena” („Full of Grace”) wykonaną przez Andreę Bocellego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 stycznia

Środa, II Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Fabiana, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Sebastiana, męczennika
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 7,1-3.15-17; Ps 110,1b-4 ; Mk 3,1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter