29 listopada
wtorek
Blazeja, Saturnina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Festiwal z najwyższej półki

Ocena: 0
538

Wielu melomanów od lat rezygnuje z wakacyjnych wyjazdów, by w drugiej połowie sierpnia móc usłyszeć koncerty Festiwalu „Chopin i jego Europa”.

fot. Facebook/NIFC

Jego siłę przyciągania tworzą zarówno atrakcyjny, niestandardowy repertuar, jak i dobór wykonawców najwyższej rangi. Zakończony właśnie tegoroczny, 18. Festiwal, dostarczył słuchaczom szczególnie wiele satysfakcji.

Największe zainteresowanie wzbudził z napięciem oczekiwany Bruce Liu z Kanady, czemu trudno się dziwić. Tryumfator ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego wystąpił aż trzykrotnie. Najpierw – z recitalem, na którym wykonał utwory Rameau, Ravela, Liszta i Wariacje na temat Mozarta op. 2 Fryderyka Chopina, którymi podbił publiczność Konkursu. Zaprezentował je tego samego dnia równie błyskotliwie na fortepianie historycznym w wersji orkiestrowej, z udziałem Orkiestry XVIII Wieku. Artysta był też gwiazdą koncertu finałowego, na którym z londyńską Royal Philharmonic Orchestra wykonał II Koncert fortepianowy f-moll Chopina (na Konkursie grał I Koncert e-moll). W II Koncercie Chopina Bruce Liu również ukazał pełnię swojego talentu, dowodząc że laury konkursowe były całkowicie zasłużone.

Piękną interpretację Koncertu f-moll Chopina zaprezentowała także ulubienica publiczności, Kate Liu. Z niezwykle gorącym przyjęciem spotkał się występ Marii João Pires, która zachwyciła subtelnym wykonaniem Koncertu A-dur KV 488 Mozarta. Lukáš Vondráček oczarował swą interpretacją Koncertu Antonina Dvorzaka na fortepianie historycznym. Spośród plejady pianistów wymienię jeszcze Cypriena Katsarisa, który przedstawił program złożony z utworów Chopina i jego uczniów.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 37 (880), 11 września 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 15 września 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 listopada

Wtorek, I tydzień Adwentu
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I)Łk 10,21-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter