27 stycznia
piątek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Egzorcyzmy Claire

Ocena: 0
1535

Obraz nabrał interesującej rangi artystycznej dzięki kreacji Catherine Deneuve, gwiazdy kina francuskiego, której kariera nadal kwitnie mimo upływu lat.

fot. Mnolith Films / materiały promocyjne

Film „Pamiątki Claire Darling” należy do nurtu dramatu obyczajowego, lokującego się na antypodach gatunków popularnych. Melancholijny utwór w reżyserii Julie Bertuccelli zainspirowany został amerykańską powieścią Lyndy Rutledge, która w USA cieszyła się powodzeniem wśród czytelników. Autorka filmu przeniosła akcję powieści z Teksasu do Francji, nadając jej mocny charakter lokalny. Obraz nabrał interesującej rangi artystycznej dzięki kreacji Catherine Deneuve, gwiazdy kina francuskiego, której kariera nadal kwitnie mimo upływu lat. Deneuve gra tytułową bohaterkę, żyjącą samotnie na prowincji w pięknym domu wypełnionym antykami, dziełami sztuki, książkami i mechanicznymi zabawkami. Ową tajemniczą niewiastę poznajemy w dniu, kiedy postanawia ona nagle wyprzedać sąsiadom za bezcen znajdujące się w domu przedmioty. Opiekującej się nią młodszej przyjaciółce i przybyłej córce oznajmia, że szokującą decyzję podjęła w obliczu zbliżającej śmierci. Ma to być ostatni dzień jej życia. W licznych wspomnieniach i wizjach Claire i jej zbuntowanej córki Marie poznajemy tajemnice rodzinne z przeszłości, wypełnione dramatami, tragediami i konfliktami. Niektórych tajemnic widz nie pozna do końca.

Film zawiera kilka ciekawych wątków dotyczących analizy charakteru głównej bohaterki, motywów jej postepowania, narastającej choroby i frustracji oraz relacji z bliskimi. Claire ma świadomość, że w jej postępowaniu od młodości było dużo egoizmu i zła. Czy w związku z tym wyznacza sobie pewnego rodzaju pokutę? Czy dlatego żąda od zaprzyjaźnionego księdza przeprowadzenia w jej domu egzorcyzmów? Niektórzy widzowie mogą odebrać ten film jako smutny czy wręcz depresyjny, jednak „Pamiątki Claire Darling” prowokują do refleksji na temat kondycji moralnej współczesnych społeczeństw zachodnich.


„Pamiątki Claire Darling” (La dernière folie de Claire Darling), Francja, 2018. Reżyseria: Julie Bertuccelli. Wykonawcy: Catherine Deneuve, Chiara Mastroianni, Alice Taglioni i inni. Dystrybucja: Aurora Films

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Piątek, III tydzień zwykły
Powierz Panu swą drogę, *
zaufaj Mu, a On sam będzie działał.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter