22 stycznia
środa
Anastazego, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dwóch patronów

Ocena: 0
688

Jeden z najpiękniejszych symboli stolicy i wielki symbol tego, że Polska rośnie w siłę – powiedział prezydent Andrzej Duda o Świątyni Opatrzności Bożej podczas uroczystej prezentacji Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego, stanowiącego jej integralną część.

fot. Jan Kowalski

Prezentacja muzeum, zlokalizowanego w pierścieniu kopuły świątyni, odbyła się 16 października, w 41. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

– „Każdy z nas ma swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi zrealizować. Swoje cele i wartości, których musi bronić.” Chciałbym, abyście właśnie to zrozumieli poprzez to muzeum i żeby pokolenia młodych ludzi tego się właśnie tutaj uczyły – powiedział, cytując papieża, Andrzej Duda do zaproszonych młodych gości. Podkreślił także rolę Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. Jerzego Popiełuszki w budowaniu tożsamości narodowej.

– Wielka podróż, bo to są 104 lata z tysiąclecia. Od rozpoczynającego ekspozycję 1901 r., kiedy to rodzi się Prymas Wyszyński, po rok 2005 kiedy umiera Jan Paweł II – powiedział o ramach czasowych ekspozycji dyrektor muzeum Marcin Adamczewski. – Dajemy to muzeum tym, którzy urodzili się po 2000 r., młodzieży, która nie znała Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego – dodał. Instalacje i sztuka współczesna mają opowiedzieć historię językiem młodzieży, a także ją uprzystępnić.

Rozplanowaną na powierzchni 2 tys. metrów kwadratowych i na wysokości 26 metrów ekspozycję muzealną podzielono na dziewięć stref. Uwadze zwiedzających nie umkną materiały filmowe ukazujące peerelowską władzę oraz te z homiliami Prymasa, sosnowy las nad podstawami kolumn greckich czy przepiękne ornaty. Przenikające się momenty historii życia obu patronów zostały ukazane przy przejmujących efektach dźwiękowych i grze świateł wprowadzających w podniosły nastrój.

Ekspozycję poświęcił kard. Kazimierz Nycz. – To muzeum będzie się rozwijało, ufam, że za pół roku trzeba będzie dodać jeszcze jedną strefę: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego – powiedział do zgromadzonych, dziękując za wsparcie w realizacji projektu rządowi oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, reprezentowanego podczas inauguracji przez jego szefa prof. Piotra Glińskiego i wiceministra Jarosława Sellina.

Ekspozycja główna zostanie udostępniona zwiedzającym na przełomie roku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 stycznia

 Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

Dziś w Kościele: środa, II tydzień zwykły, wspomnienie św. Wincentego Pallottiego, prezbitera albo św. Wincentego, diakona i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1Sm 17,32-33.37.40-51; Ps 144 (143),1b-2.9-10; Mk 3,1-6
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -