23 lutego
piątek
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Deweloperzy wśród sosen

Ocena: 3.1
288

„Te wille, jak wójt podaje, są w stylu świdermajer” – napisał w 1949 roku Konstanty Ildefons Gałczyński w wierszu „Wycieczka do Świdra”.

fot. Rafał Laszuk

I podał szczegóły: „jest willowa miejscowość,/nazywa się groźnie Świder,/rzeczka tej samej nazwy/lśni za willami w tyle./Tutaj nocą sierpniową,/gdy pod gwiazdami idę,/spadają niektóre gwiazdy,/ale nie na te wille”. Podśmiewając się – jak to on – z napuszonego stylu biedermeier, zaproponował wdzięczną nazwę „świdermajer” na owe wille i cały styl letniskowej architektury drewnianej dominujący wzdłuż linii kolejowej Otwock-Świder. Styl, który od lat zachwyca i zyskuje propagatorów.

Autorem pierwszej drewnianej willi był Michał Elwiro Andriolli, wybitny grafik włoskiego pochodzenia, ilustrator „Pana Tadeusza”, „Lilli Wenedy” czy „Romea i Julii”. Sprowadził się nad Świder w 1880 r., kupił tam tereny po dwóch stronach linii – bo tak nazywano linię kolejową – i nadał im nazwę Brzegi. Wybudował szereg domów utrzymanych w tym samym stylu, łączącym tradycyjne elementy letniskowego budownictwa mazowieckiego i rosyjskiego oraz alpejskich schronisk – perełek architektury szwajcarskiej. Wrażenie to zawdzięcza się bryle budynku, utworzonej na planie prostokąta. Konstrukcja sprawia wrażenie lekkiej. Uzyskanie takiego efektu jest możliwe dzięki wzbogacaniu o werandy i przedsionki. Szpiczaste dachy, ażurowe zdobienia i cała masa drewnianego detalu nadają każdemu domowi osobliwy charakter. Andriolli osobiście wykonywał zaprojektowane przez siebie elementy stolarskie do upiększania płotów, furtek, altan ogrodowych i studni.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 29 (615), 16 lipca 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 lipca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły