18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wiara i talent

Ocena: 0
597

Inspiracje czerpał z natury. I był człowiekiem wielkiej wiary, z której brał siłę i natchnienie. Stanisław Niemczyk, wybitny twórca budowli sakralnych, które weszły do historii architektury, zmarł 13 maja.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Zasłynął jako twórca niezwykłych kościołów: Zesłania Ducha Świętego i Franciszkanów w Tychach, Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Pawłowicach, Chrystusa Króla Odkupiciela Człowieka w Czechowicach-Dziedzicach i Miłosierdzia Bożego na Osiedlu Oficerskim w Krakowie. Zostawił po sobie świątynie wyróżniające się nie tylko oryginalną bryłą, ale i wnętrzami sprawiającymi, że człowiek czuje się w nich bliżej Boga.

Był związany ze Śląskiem. Starał się przełamywać bylejakość architektury, która towarzyszyła ludziom z blokowisk i familoków przez cały PRL, brzydotę dziedziczoną w spadku. Ale to co przeciętne, typowe, jest przeważnie najbardziej akceptowalne przez ludzi – bo w takim krajobrazie wyrośli. Tymczasem projekty Niemczyka były nowatorskie, burzyły stereotypy, przez co mogły wywoływać emocje, czasem opór. Oswajał więc ludzi ze swoją wizją architektury kościoła, przekonywał i budował wraz z nimi, włączając ich i siebie w proces wznoszenia wspólnego dzieła na chwałę Stwórcy.

 

Architekt wspólnoty

– Zawsze kościoły budowałem ze wspólnotami – powiedział mi w rozmowie. – Nie wyobrażam sobie inaczej. Budowa kościoła musi być wspólnotą, bo musi mieć sens. Jeżeli kościoła razem nie wybudujemy, to znaczy, że jest nam niepotrzebny, nie umiemy korzystać z tej wartości. Chodzi o to, żebyśmy czuli, że to minimum, które możemy tutaj na ziemi wykonać w ramach tworzenia miejsca świętego – czyli próby powtórzenia tego małego raju w wyobrażeniu człowieka – jest naszym osobistym udziałem.

W Czechowicach-Dziedzicach ksiądz odprawiał zawsze dla budowniczych o szóstej rano Mszę Świętą. A na obiadową przerwę żony mężom przynosiły posiłek. Tak wokół budowy rodziła się wspólnota, zanim jeszcze ludzie stanęli obok siebie w nowo otwartym kościele. Stanisław Niemczyk nie stawiał siebie na pierwszym planie i nie podkreślał, że bryła kościoła jest wizytówką na zewnątrz i znakiem firmowym. To go wyróżniało z grona architektów: szukanie akceptacji, porozumienia z innymi ludźmi, podejmowanie dialogu twarzą w twarz z tymi, którym kościół będzie służyć. Bo jego zdaniem, człowiek powinien wyjść z kościoła bogatszy. Nie tylko Bogiem.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 22 (711), 2 czerwca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 16 czerwca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

"Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują"

Dziś w Kościele: wtorek, XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni lub wspomnienie dowolne św. Elżbiety z Schönau, dziewicy, zakonnicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 8,1-9; Ps 146 (145),1b-2. 5-6b.6c-7.8-9a; Mt 5,43-48.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)