23 lutego
niedziela
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czterdziestolecie "Biblii dla dzieci"

Ocena: 5
415

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie obchodzi w tym roku 40-lecie wydania „Biblii dla dzieci” (Bóg mówi do swoich dzieci). Pomysłodawcą tej inicjatywy był sam założyciel organizacji, holenderski norbertanin o. Werenfried Van Straaten. Po raz pierwszy została zaprezentowana w Puebla w 1979 roku. Do dzisiaj „Biblia dla dzieci” została przetłumaczona na 189 języków świata.

Fot. pixabay.com / CC0

Do dziś rozprowadzono już 51 mln egzemplarzy Pisma Świętego dla najmłodszych. Pomysł powstania Biblii dziecięcej zrodził się z potrzeby wielu Kościołów lokalnych, które nie dysponowało środkami, aby zapewnić wydanie Biblii w macierzystym języku oraz z powodu prześladowania chrześcijan w niektórych krajach. Poza tym wielu biednych dzieci po prostu nie było stać na zakup choćby tej jednej, tak ważnej księgi. Inicjatywa okazała się wielkim sukcesem.

Biskupi zebrani 40 lat temu w Puebla zamówili 1,2 mln egzemplarzy. Zaraz potem opublikowano wersje angielską, francuską oraz portugalską. Projekt uzyskał wsparcie wielu dobroczyńców, co pozwoliło na darmową dystrybucję dziecięcej Biblii w ubogich krajach. Oprócz tego, że była używana przez kapłanów i katechetów, do dzisiaj służy jako pomoc w nauczaniu dzieci czytania, ponieważ dla wielu grup etnicznych jest jedyną książką w ich rodzimym języku. W Afryce książka „Bóg przemawia do swoich dzieci” wniosła ogromny wkład w dzieło alfabetyzacji.

„Biblia dla dzieci” jest podzielona na 99 rozdziałów, pisanych w języku dziecięcym i zawiera najważniejsze fragmenty Starego i Nowego Testamentu. W swojej aktualnej wersji tekst została przygotowana przez teolog niemiecką Eleonorę Beck. Ilustracje wykonała hiszpańska zakonnica s. Miren-Sorne Gomez.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 lutego

Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!
Dziś w Kościele: Niedziela, VII tydzień zwykły
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Kpł 19, 1- 2. 17- 18; Ps 103, 1b-4. 8.10.12-13; 1 Kor 3, 16-23; Mt 5, 38-48
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -