20 listopada
środa
Anatola, Sedzimira, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czterdziestolecie "Biblii dla dzieci"

Ocena: 5
247

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie obchodzi w tym roku 40-lecie wydania „Biblii dla dzieci” (Bóg mówi do swoich dzieci). Pomysłodawcą tej inicjatywy był sam założyciel organizacji, holenderski norbertanin o. Werenfried Van Straaten. Po raz pierwszy została zaprezentowana w Puebla w 1979 roku. Do dzisiaj „Biblia dla dzieci” została przetłumaczona na 189 języków świata.

Fot. pixabay.com / CC0

Do dziś rozprowadzono już 51 mln egzemplarzy Pisma Świętego dla najmłodszych. Pomysł powstania Biblii dziecięcej zrodził się z potrzeby wielu Kościołów lokalnych, które nie dysponowało środkami, aby zapewnić wydanie Biblii w macierzystym języku oraz z powodu prześladowania chrześcijan w niektórych krajach. Poza tym wielu biednych dzieci po prostu nie było stać na zakup choćby tej jednej, tak ważnej księgi. Inicjatywa okazała się wielkim sukcesem.

Biskupi zebrani 40 lat temu w Puebla zamówili 1,2 mln egzemplarzy. Zaraz potem opublikowano wersje angielską, francuską oraz portugalską. Projekt uzyskał wsparcie wielu dobroczyńców, co pozwoliło na darmową dystrybucję dziecięcej Biblii w ubogich krajach. Oprócz tego, że była używana przez kapłanów i katechetów, do dzisiaj służy jako pomoc w nauczaniu dzieci czytania, ponieważ dla wielu grup etnicznych jest jedyną książką w ich rodzimym języku. W Afryce książka „Bóg przemawia do swoich dzieci” wniosła ogromny wkład w dzieło alfabetyzacji.

„Biblia dla dzieci” jest podzielona na 99 rozdziałów, pisanych w języku dziecięcym i zawiera najważniejsze fragmenty Starego i Nowego Testamentu. W swojej aktualnej wersji tekst została przygotowana przez teolog niemiecką Eleonorę Beck. Ilustracje wykonała hiszpańska zakonnica s. Miren-Sorne Gomez.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 listopada

Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem, abyście szli i owoc przynosili.
Dziś w Kościele:
+ środa, XXXIII tydzień zwykły, wspomnienie obowiązkowe św. Rafała Kalinowskiego, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Mch 7,1.20-31; Ps 17,1.5-6.8.15; Łk 19,11-28
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -