26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chrzest złączony z historią Polski

Ocena: 0
1239

– Nie da się oddzielić historii Polski od jej Chrztu – powiedział w rozmowie z KAI dyrektor Narodowego Centrum Kultury Marek Mutor.

Jan Matejko: Zaprowadzenie chrześcijaństwa (1889),
Zamek Królewski w Warszawie

2016-03-11 22:23
rl (KAI) / Gniezno, mz

Bierze on udział w X Zjeździe Gnieźnieńskim, który odbywa się pod hasłem: „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”. Wydarzenie jest elementem obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, zaś Narodowe Centrum Kultury jest współrealizatorem Zjazdu.

Jak zauważył Marek Mutor, na polską państwowość składa się wiele różnych wydarzeń, a bez wątpienia jednym z najważniejszych był chrzest Polski z 966 roku. Stąd Narodowe Centrum Kultury, ze strony państwowej, jest zaangażowane w organizację rocznicowych obchodów. NCK uczestniczy w organizacji obchodów centralnych, które odbędą się w Poznaniu 14 i 15 kwietnia. Nie mniej ważnym elementem obchodów, podkreślił dyrektor Mutor, jest X Zjazd Gnieźnieński, którego NCK jest współrealizatorem. – Mam nadzieję, że popłynie stąd przesłanie dotyczące współczesności i przyszłości wierzących – powiedział Mutor. Narodowe Centrum Kultury prowadzi także kilkadziesiąt projektów edukacyjnych, które otrzymały wsparcie z programu dotacyjnego NCK „Chrzest 966”.

Wyjaśniając zaangażowanie NCK w obchody 1050-lecia Chrztu Polski dyrektor Mutor podkreślił, że gdy 50 lat temu Kościół w Polsce i Polacy świętowali Millenium Chrztu Polski, żyliśmy w państwie komunistycznym i programowo ateistycznym. W związku z tym państwo organizowało konkurencyjne obchody i dezawuowało polski Kościół. – 50 lat później jesteśmy w wolnej Polsce i jako całe społeczeństwo możemy świętować tę wielką rocznicę, która splata losy chrześcijaństwa i Polaków, państwa polskiego. Nie da się oddzielić historii Polski od jej Chrztu, od historii Kościoła w Polsce. Dlatego ta rocznica powinna być organizowana z udziałem państwa i staramy się tę rolę wypełniać – podkreślił Marek Mutor.

Jak przyznał dyrektor NCK, zainteresowanie mediów obchodami 1050-lecia Chrztu Polski mogłoby być większe. Wyraził nadzieję, że sytuacja ta zmieni się przy okazji centralnych uroczystości. Tymczasem lokalnie w Polsce dzieje się bardzo dużo. Grupy działające przy parafiach, rozmaite stowarzyszenia, domy kultury korzystają z tej okazji, by zorganizować u siebie różnego rodzaju wydarzenia. Organizowane są konkursy dla dzieci, wystawy, wydawane są lokalne publikacje związane z rocznicą Chrztu Polski. Narodowe Centrum Kultury wspiera kilkadziesiąt tego typu projektów. Zgłoszeń napłynęło ponad tysiąc. – Wskazuje to, że istnieje zainteresowanie jubileuszem – podkreślił dyrektor NCK.

Wyraził też nadzieję, że obchody staną się „początkiem opowiadania historii Polski. Tematyka ta, powiedział dyrektor Mutor, będzie z pewnością kontynuowana przez cyklicznie organizowane Zjazdy Gnieźnieńskie. Okazją będzie także kolejna wielka rocznica, czyli 100-lecie odzyskania niepodległości. Wtedy też otwarte ma zostać Muzeum Historii Polski.

Informacje, nie tylko o centralnych obchodach 1050-lecia Chrztu Polski, ale także wydarzeniach lokalnych, można znaleźć na prowadzonej przez Narodowe Centrum Kultury stronie internetowej www.chrzest966.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter