28 stycznia
sobota
Walerego, Radomira, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biblijne bohaterki

Ocena: 0
545

Stary Testament odnotowuje imiona kobiet, które zapisały się w dziejach zbawienia.

W czasie kiedy kultura i tradycja Bliskiego Wschodu sprowadzała rolę niewiasty do życia w cieniu męża, te przedstawione w Biblii musiały być postaciami wyjątkowymi. Ks. prof. Waldemar Chrostowski opisuje szesnaście najważniejszych z nich, poczynając od pierwszej stworzonej przez Boga kobiety – Ewy. Nie są to biografie wąsko traktujące życie bohaterek, ale pokazujące kontekst historyczny wydarzeń z ich udziałem, z objaśnieniem biblijnego przekazu, który dla czytelnika bez odpowiedniego przygotowania jest w dużej mierze niezrozumiały. Rozdział o pramatce ludzkości Ewie jest jednocześnie wspaniałym wykładem odkrywającym dzieło stworzenia, w którym ludzkie ciało staje się obrazem Boga.

Obok pierwszej kobiety w książce są inne postaci, o których słyszymy choćby w czytaniach biblijnych w ciągu roku liturgicznego, jak żona Abrahama Sara, Dalila, Rut i Noemi, Batszeba, Judyta czy Estera. Są też te mniej znane postaci, jak roztropna Abigajl, która zapobiegła konfliktowi między mężem, królem Nabalem, i Dawidem, czy Miriam siostra Mojżesza, której prorok zawdzięcza uratowanie życia. Wśród wzorów wierności, zaradności, spokoju są przykłady niewiast uosabiających kobiecą przebiegłość, wykorzystaną ostatecznie w dobrym celu. Nierządnica Rachab uratowała zwiadowców następcy Mojżesza Jozuego, który wprowadzał Izraelitów do ziemi obiecanej.

Ta książka odpowie na wiele nurtujących pytań, jak choćby to, dlaczego w rodowodzie Jezusa znalazła się Tamar, którą po śmierci męża pragnienie posiadania dziecka doprowadziło do uwiedzenia swojego teścia Jozuego.

Może nieraz dziwić, dlaczego na kartach Biblii znajdują się postaci, których życie nie było piękną, czystą kartą, ale często budziło moralne wątpliwości. Ks. prof. Chrostowski wyjaśnia to w książce. Biblia jest Księgą życia, bo objawia nam Boga i Jego wolę, a ponadto ukazuje życie w całym jego bogactwie, złożoności, ze wszystkimi problemami, radościami i smutkami. „Nie jest literaturą hagiograficzną, bo nie są to księgi o świętych, lecz takie, które mają tworzyć świętych. Jest Księgą dla ludzi dojrzałych i mądrych, którzy rozumieją, że przez jej czytanie i rozważanie wchodzą w dialog z Bogiem, a zarazem z ludźmi, których życie i zmagania zostały w niej utrwalone”.

Dodatkową wartością publikacji jest piękne wydanie ze 115 ilustracjami – obrazami pędzla uznanych artystów, grafikami czy drzeworytami. Okładkę zdobi postać królowej Estery, która ocaliła naród izraelski przed wymordowaniem za czasów rządów króla Persji Aswerusa.

 


Kobiety w Piśmie Świętym
ks. prof. Waldemar Chrostowski
Biały Kruk
Kraków 2022

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 stycznia

Sobota, III tydzień zwykły - wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 35-41
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter