26 stycznia
środa
Tymoteusza, Michała, Tytusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Beskidy: rusza Tydzień Kultury Beskidzkiej

Ocena: 0
1939
Na Podbeskidziu rozpoczyna się w sobotę 52. Tydzień Kultury Beskidzkiej (TKB) – jedna z największych i najstarszych imprez folklorystycznych Europy.
2015-07-22 13:50
rk / Wisław (KAI), mz
 
Na pięciu głównych estradach – w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu – wystąpi kilka tysięcy wykonawców: śpiewaków, tancerzy i instrumentalistów. Spośród 88 zespołów goszczących na TKB 17 przyjechało z zagranicy.

Tradycyjnie święto folkloru zainauguruje korowód. Kolorowy, rozśpiewany i roztańczony pochód artystów, który przejdzie 25 lipca ulicami Wisły.

Najważniejsze imprezy konkursowe tygodnia to 46. Festiwal Folkloru Górali Polskich, który ma na celu kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej wszystkich górskich grup etnicznych oraz grup i enklaw tworzących i działających na terenie gór i terenach podgórskich, oraz 26. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne – prezentujące kulturowe dziedzictwa różnych narodów.

W ramach Festiwalu Folkloru Górali Polskich pojawią się na scenie w Żywcu zespoły, kapele i grupy śpiewacze, instrumentaliści i multiinstrumentaliści. Na zwycięzców czekają Złote, Srebrne i Brązowe Żywieckie Serca. Podczas Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Wiśle zaprezentuje się 15 zespołów zagranicznych krajów z kilku kontynentów.

W ramach TKB w Jabłonkowie na Zaolziu w Czechach po raz 68. w dniach od 31 lipca do 2 sierpnia odbywać się będzie Gorolskie Święto. 1 i 2 sierpnia w Ujsołach zaplanowano 37. Wawrzyńcowe Hudy. Przy akompaniamencie wykonawców z różnych zakątków świata zapłoną wtedy słynne, gigantyczne ogniska. W Istebnej natomiast odbędzie się Festyn Istebniański (25-26 lipca).

TKB to również kiermasze sztuki ludowej, okazja do degustacji potraw i poznania ludowych zwyczajów i obrządków. Szacuje się, że TKB zgromadzi w tym roku kilkutysięczną publiczność.

Historia tej imprezy rozpoczęła się w roku 1964 w Wiśle, ale tradycjami sięga jeszcze przedwojennego Święta Gór. Sytuuje się też wśród imprez największych – zarówno biorąc pod uwagę zasięg, czas trwania, ilość wykonawców czy koncertów, jak też liczbę widzów uczestniczących w prezentacjach.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 stycznia

Środa, III Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych biskupów
Tymoteusza i Tytusa
Uzdrawiajcie chorych i mówcie im:
«Przybliżyło się do was królestwo Boże»

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10,1-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter