19 maja
czwartek
Iwa, Piotra, Celestyna
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

15 sierpnia rusza IV Festiwal Barok na Spiszu

Ocena: 0
1831
Zwiedzanie zabytkowych kościołów z przewodnikiem, koncerty znanych i cenionych artystów – 15 sierpnia rusza IV Festiwal Barok na Spiszu.
2015-08-07 10:19
jg / Kraków (KAI), mz
 
Odbędzie się w kilku kościołach archidiecezji krakowskiej leżących na pograniczu ze Słowacją.

– Festiwal promuje wspaniałe zabytki baroku znajdujące się na terenie polskiego Spisza poprzez koncerty muzyki korespondującej z wystrojem oraz charakterem wnętrz. Podczas koncertów odbywają się także mini-wykłady prezentujące w sposób bardzo zwięzły wiedzę o zabytkach Spisza, stylu barokowym, prezentowanej na koncercie muzyce, czy instrumentarium – wyjaśnia Rafał Monita z krakowskiego wydawnictwa Astraia, jednego z organizatorów festiwalu.

Podczas festiwalu organizowana jest także akcja „drzwi otwartych” w zabytkowych kościołach Spisza. Festiwal dba o najwyższy poziom interpretacji, a także wierność stylistyce barokowej, gdyż wszyscy wykonawcy zaproszeni do udziału w festiwalu są znakomitymi muzykami, na co dzień specjalizującymi się w wykonawstwie muzyki dawnej. Festiwal ma bardzo dobrą opinię w środowisku muzycznym i zyskuje coraz szerszy rozgłos.

Tegoroczny festiwal będzie odbywał się pod znakiem Jana Sebastiana Bacha. – Pokażemy jego niezwykłe oblicza muzyczne: fascynacje, inspiracje, z których czerpał, kompozytorów, których cenił i podziwiał, tych, których znał osobiście, i tych, z którymi chciał się spotkać. W tym roku przygotowaliśmy 5 koncertów – zapowiada Rafał Monita.

Koncert inaugurujący festiwal odbędzie się 15 sierpnia w kościele w Kacwinie. Zespół Scepus Baroque zaprezentuje muzykę Jana Sebastiana Bacha w zderzeniu z muzyką kompozytora, który był dla Bacha mistrzem i którego Bach darzył niezwykłą estymą – Dietericha Buxtehudego. Na tym koncercie wykonane zostaną m.in. dwa motety obu kompozytorów, napisane do tego samego tekstu: „Jesu, meine Freude”.

Dyrektorem artystycznym tego projektu będzie znakomity klawesynista, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie Andrzej Zawisza, który w tym programie wystąpi jako głos basowy. Na drugim koncercie 16 sierpnia po raz pierwszy w Krempachach muzyka Bacha zabrzmi wspólnie z muzyką kompozytora, z którym łączyła Bacha wieloletnia przyjaźń – Georga Philippa Telemanna. Wystąpią Michaela Koudelková – flet prosty oraz Andrzej Zawisza – klawesyn.

Kolejny koncert 22 sierpnia odbędzie się we Frydmanie, a 23 sierpnia w Niedzicy. Koncert finałowy 29 sierpnia w Jurgowie nosić będzie tytuł „Spiska kolacja na cztery ręce”, nawiązujący do słynnej sztuki Paula Barza, która jest próbą ukazania, jak mogłoby wyglądać spotkanie dwóch słynnych rówieśników – Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendla. Podczas koncertu wystąpi Karpacka Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Patrycji Domagalskiej-Kałuży, a wykonane utwory Bacha i Haendla dopełnione będą tekstami nawiązującymi tematycznie do postaci obu kompozytorów.

Festiwal Barok na Spiszu to inicjatywa kulturalna zainicjowana w roku 2012. Organizatorem festiwalu jest fundacja Kulturalny Szlak we współpracy z lokalnymi instytucjami: Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łapszach Niżnych z siedzibą w Niedzicy, Stowarzyszeniem Rozwoju Spisza i Okolicy, spiskimi parafiami i Gminami Łapsze Niżne i Bukowina Tatrzańska.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 maja

Czwartek, V Tydzień Wielkanocny
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15, 9-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter