24 stycznia
niedziela
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Dzień gniewu" z nominacją do watykańskiego Oscara

Ocena: 4.85
462

W Rzymie trwa Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich „Mirabile Dictu” pod patronatem Papieskiej Rady ds. Kultury. „Dzień gniewu” w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza otrzymał nominację w kategorii Najlepszy Film.

Fot. kard z filmu "Dzień gniewu"

Wyróżniony film w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza to moralitet w wojennej scenerii oparty na dramacie autorstwa Romana Brandstaettera pod tym samym tytułem.

Akcja filmu toczy się jesienią 1943 roku w klasztorze gdzieś na terenie okupowanej Polski. Pojawia się w nim młody żydowski uciekinier z likwidowanego getta. Zakonnicy, mimo zagrożenia śmiercią za pomoc Żydowi, decydują się go ukryć. Kiedy jednak klasztor odwiedza przyjaciel przeora z dawnych lat, obecnie oficer SS, będą musieli dokonać dramatycznego wyboru.

To dramat o metanoi – duchowej przemianie, jakiej doświadczają ludzie w sytuacjach granicznych. Centralnymi punktami odniesienia są tradycja biblijna i odpowiedzialność płynąca z traktowanej konsekwentnie nauki chrześcijańskiej

- czytamy opis "Dnia gniewu", który możemy obejrzeć na stronie VOD TVP.

+++++

Pozostałe dwie, festiwalowe nominacje w kategorii Najlepszy Film to „Megszállottak” (Opętany) - film o Janie Kalwinie w reżyserii węgierskiego reżysera filmowego i teatralnego Zsolta Pozsgai oraz brazylijski film dokumentalny „Frei Damião, O Santo do Nordeste” (Brat Damiano – święty Nordeste) w reżyserii Deby Brennand.

Filmy konkursowe mają wspólny element: promują uniwersalne wartości moralne i pozytywne wzorce. Nagroda festiwalu „Il Pesce d’Argento” (Srebrna Ryba) jest inspirowana pierwszym chrześcijańskim symbolem i bywa nazywana watykańskim Oscarem.

Werdykt festiwalu zostanie ogłoszony 27 listopada. Ze względu na pandemię w tym roku nie odbędzie się gala finałowa festiwalu a werdykt zostanie ogłoszony online.

„Dzień gniewu” jest już drugim filmem Jacka Raginisa-Królikiewicza, który znalazł się w finale „Mirabile Dictu”. W 2019 roku nominację w kategorii Najlepszy Film otrzymał spektakl Teatru Telewizji „Inspekcja” w jego reżyserii.

Dwukrotnym laureatem „Mirabile Dictu” w kategorii film dokumentalny jest reżyser i dziennikarz TVP Krzysztof Tadej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 stycznia

Niedziela, III Tydzień zwykły
+ Trzecia Niedziela zwykła
«Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi».
+ czytania liturgiczne (rok B, I): Jon 3,1-5.10; Ps 25, 4-6.7bc-9; 1 Kor 7,29-31; Mk 1,14-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Szukanie sensu (tygodnik Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter