16 stycznia
sobota
Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Znamy nowego Przewodniczącego Episkopatu Niemiec

Ocena: 0.2
792

Biskup Limburga Georg Bätzing został nowym Przewodniczącym Episkopatu Niemiec. Ma 58 lat i jest doktorem teologii dogmatycznej. Na biskupa został wyświęcony w 2016 roku, przez 20 lat zaangażowany był w diecezjalną formację kapłanów.

fot. PAP EPA/ARMANDO BABANI

Na konferencji prasowej bp Bätzing kilkakrotnie podkreślał, że chce kontynuować pracę swojego poprzednika kard. Reinharda Marxa i zadbać o dialog oraz jedność wewnątrz Episkopatu, który jak przyznał w swoich przekonaniach „odzwierciedla całe społeczeństwo”. Jego biskupie zawołanie brzmi: Congrega in unum, czyli połącz w jedno.

W ostatnich miesiącach bp Bätzing wielokrotnie zabierał głos w wewnątrzkościelnej debacie. Nowy przewodniczący jest zwolennikiem kościelnych reform i tzw. „drogi synodalnej”, która rozpoczęła się 30 stycznia bieżącego roku i potrwa dwa lata. Droga synodalna zakłada debatę z udziałem świeckich gremiów i zewnętrznych ekspertów na temat podziału władzy w Kościele, nowego urzędu dla kobiet, sensowności celibatu i możliwości zmian w katolickiej etyce seksualnej.

W grudniu zeszłego roku ustępujący Przewodniczący Episkopatu Niemiec kard. Marx powiedział w homilii, że droga synodalna“ to kwestia wzajemnego słuchania się i znajdowania jednomyślności nawet w przypadku różnych opinii.

Po straszliwym doświadczeniu, że w Kościele doszło do wykorzystywania seksualnego, należy teraz przyjrzeć się niebezpieczeństwom o charakterze systemowym, takim jak fałszywe wszechwładne organizacje

– stwierdził Kard. Marx.

Ustępujący Przewodniczący Episkopatu Niemiec podkreślał, że podczas drogi synodalnej będzie zachowana jedność z Kościołem powszechnym i papieżem. Jednak niektórzy duchowni niemieccy mają co do tej deklaracji wątpliwości. Przeciwko statutom drogi synodalnej zagłosowało 12 biskupów, m.in. kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii oraz ordynariusz Ratyzbony bp Rudolf Voderholzer. Duchowny stwierdził, że „pseudonauką jest twierdzenie, że ze względu na przypadki nadużyć seksualnych trzeba zająć się celibatem, nadużyciami władzy, rolą kobiety w Kościele czy katolicką etyką seksualną”. 

Natomiast kard. Woelki przestrzegał przed postrzeganiem Kościoła jedynie przez pryzmat socjologiczny. Jednocześnie ubolewał, że w drodze synodalnej brakuje wymiaru nowej ewangelizacji. Na ten sam aspekt położył akcent papież Franciszek, który w czerwcu ubiegłego roku wystosował list do niemieckich wiernych w którym apelował o jedność z Kościołem powszechnym i zachęcał do podjęcia w „drodze synodalnej“ kwestii ewangelizacji i duchowej odnowy. Do tego jednak nie doszło, ponieważ większość biskupów i członków Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich nie zgodziła się na wprowadzenie do statutów drogi synodalnej oddzielnego forum na temat ewangelizacji.

W grudniu 2019 roku na antenie Hessischer Rundfunk  bp Georg Bätzing  powiedział, że „nie zaszkodzi Kościołowi, jeśli księża będą mieli swobodę wyboru, czy chcą żyć w małżeństwie czy w celibacie” zaznaczył jednak, że docenia celibat, „bo tak żył Jezus”. Nowy Przewodniczący Episkopatu Niemiec jest w ramach struktur synodalnych współprzewodniczącym grupy roboczej zajmującej się etyką seksualną.

W kazaniu w noc sylwestrową bp Bätzing powiedział, że jako biskup musi „poważnie traktować fakt, że w społeczeństwie, w którym panuje równouprawnienie wykluczanie kobiet ze święceń kapłańskich postrzegane jest jako zasadniczo niesprawiedliwe i niewłaściwe”. 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej bp Bätzing podkreślił, że zależy mu na postępie w dialogu ekumenicznym. Nowy Przewodniczący Episkopatu Niemiec jest jednocześnie współprzewodniczącym niemieckiej Ekumenicznej Grupy Roboczej, która w ubiegłym roku opublikowała dokument zalecający, aby katolicy i protestanci już teraz przystępowali wspólnie do Stołu Pańskiego. Przedstawiając ten dokument stwierdził wówczas, że nie widzi już przeszkód we wspólnym przystępowaniu do Komunii św. katolików i protestantów, a wyniki dyskusji powinno się wprowadzić do doktryny Kościoła. Kadencja obecnego Przewodniczącego niemieckiego Episkopatu będzie trwała sześć lat.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Zapowiedź nowego nru tygodnika Idziemy

+ Tygodnik Idziemy na 17 stycznia - dlaczego warto sięgnąć po najnowszy numer?

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 stycznia

Sobota, I Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Słowa Twe, Panie, są duchem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 4,12-16; Ps 19,8-10.15; Mk 2,13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter