18 lutego
wtorek
Szymona, Konstancji, Flawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Beatyfikacja kard. Stafana Wyszyńskiego 7 czerwca w Warszawie

Ocena: 0
1605

Kard. Kazimierz Nycz na specjalnie w tym celu zwołanym briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich ogłosił datę i miejsce beatyfikacji czcigodnego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Odbędzie się ona 7 czerwca 2020 roku w Warszawie.

fot. BP KEP

Od czasów papieża Benedykta XVI beatyfikacje odbywają się nie koniecznie w Rzymie, ale w miejscu, gdzie kandydat na ołtarze żył i prowadził swoją działalność. Tak będzie i tym razem. Miejsce beatyfikacji to niemal na pewno stołeczny plac Piłsudskiego.

Beatyfikacja zbiega sie z kolejnym, XIII Świętem Dziękczynienia. Beatyfikacji dokona papieski wysłannik prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych kard. Giovanni Angelo Becciu. Metropolita warszawski przypomniał, że nie przypadkiem beatyfikacja kard. Wyszyńskiego odbędzie się - w tym samym miejscu - równo 10 lat i jeden dzień po beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

Mamy siedem miesięcy i to jest czas, aby dobrze się do tej beatyfikacji przygotować. Nie chodzi jednak o samo przygotowanie uroczystości, Eucharystii, ale także o przygotowanie do tej uroczystości nas samych, jeszcze lepsze poznanie postaci Prymasa Tysiąclecia, jego nauczania i miejsc z nim związanych - poznanie przez nas, ale i przez innych.

- mówił kard. Nycz przypominając, jak w tym kontekście duże zadanie stoi przed polskim Kościołem i wieloma instytucjami z mediami na czele.

Podczas briefingu zaprezentowano logo beatyfikacyjne. Jego autorką - we współpracy z portalem stacja7.pl - jest Agnieszka Kozioł. Logo składa się ze znaku i części topograficznej.

Naszym założeniem jest połączenie prostej, nowoczesnej formy z całym dziedzictwem kard. Stafana Wyszyńskiego. Stąd jego rozpoznawalny charakter pisma, a otacza go krzyż i aureola.

- mówi Agnieszka Kozioł.

W związku z ogłoszeniem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia archidiecezja warszawska uruchomiła oficjalny internetowy serwis beatyfikacyjny prymaswyszynski.pl.

Serwis jest dopiero w budowie, ale już dziś można do niego zajrzeć. Będzie tam można znaleźć wszystkie informacje związane z przygotowaniami do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Najpierw procesu przygotowania w którym wszyscy będziemy uczestniczyć. Tak więc w pierwszym efapie - informacja, w drugim - formacja.

- tłumaczy ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej.

Przygotowaniu do beatyfikacji i przybliżeniu osoby Prymasa Tysiąclecia mają służyć dwie inicjatywy, które rozpoczną się już w listopadzie: popularno-naukowa i modlitewna.

1. W każdy trzeci czwartek miesiąca o godz. 17 w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbędzie się jedna z siedmiu konferencji "Myśląc z Wyszyńskim". Na spotkanie złożą się: krótki wykład, dopowiedzenie kilku panelistów i dyskusja z obecnymi na spotkaniu.

Chcemy przypomnieć nie tylko historię Prymasa Tysiąclecia, ale także jego aktualność dzisiaj jego nauczania i osoby.

tłumaczył kard. Nycz cel tych spotkań.

2. Każdego 28. dnia miesiąca, na pamiątkę 28 maja 1981 r., czyli dnia śmierci kard. Wyszyńskiego, w archikatedrze warszawskiej odbywały się Msze Święte w intencji beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Tak będzie nadal, od października z udziałem zaproszonych biskupów i kapłanów z diecezji związanych z Prymasem Tysiąclecia. A po każdej z siedmiu Eucharystii odbywać się będzie półgodzinny wykład o kard. Wyszyńskim.

Więcej o beatyfikacji

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lutego

Mając oczy, nie widzicie; mając uszy, nie słyszycie?
Dziś w Kościele: wtorek, VI tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Teotoniusza, zakonnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 1, 12-18; Ps 94, 12-15. 18-19; Mk 8, 14-21
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -