20 lipca
sobota
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmiany u św. Włodzimierza

Ocena: 3.8
3795

W ostatnim czasie parafia św. Włodzimierza w Warszawie przeprowadziła wiele inwestycji, które podnoszą parafianom komfort uczestnictwa w życiu duchowym. Niestety, łyżką dziegciu w beczce miodu jest popękana posadzka kościoła – skutek budowy metra.

fot. Patryk Lubryczyński

Od 20 marca br. nowym proboszczem, po zmarłym ks. Zbigniewie Wojciechowskim, jest ks. Marek Twarowski, który przez czternaście lat był proboszczem parafii w Wielgolesie Brzezińskim. 

– Przyjąłem nominację biskupa ordynariusza Romualda Kamińskiego jako kolejne pozytywne wyzwanie. Będę starał się wraz z duszpasterzami kłaść nacisk na formację rodzin – mówi ks. Marek. 

Chciałby zbliżyć do parafii szczególnie najmłodszych, przywracając po okresie epidemii Mszę św. niedzielną z udziałem dzieci. Proboszczowi zależy na organizacji spotkań formacyjnych i wyjazdów dla ministrantów. Zauważa, że warto reaktywować wspólnotę bielanek. 

– Na sercu leży mi zachęcanie nie tylko dzieci, ale także dorosłych do nabożeństwa pierwszych piątków miesiąca. Dwanaście obietnic, które Pan Jezus złożył św. Małgorzacie Marii Alacoque, potrafi mocno oddziaływać na ludzkie życie – przypomina. 

Już na samym początku posługi ks. Twarowskiego pojawiły się duże wyzwania. W posadzce kościoła powstały pęknięcia związane z budową metra, która prowadzona jest około 20 metrów od świątyni. W niektórych miejscach na placu przy kościele zapadła się także kostka brukowa. 

– Jestem po rozmowach z przedstawicielami firmy realizującej inwestycję. Prawdopodobnie będą potrzebne ekspertyzy i badania, aby stwierdzić, co zostało naruszone. Na szczęście elewacja nie jest uszkodzona. Sprawa została skierowana przez wykonawcę metra do ubezpieczyciela, który przysłał rzeczoznawców. Za jakiś czas okaże się, czy uzyskamy odszkodowanie, które pokryje koszty usuwania zniszczeń – opowiada ksiądz proboszcz. Wyjaśnia, że ułożenie tysiąca metrów marmurowej posadzki przekracza możliwości finansowe parafii. Nie można zerwać tylko popękanej części podłogi, trzeba wymienić całą. 

W ostatnim czasie uporządkowano teren na zewnątrz kościoła. Wymieniono oświetlenie, zastępując stare lampy z szybko przepalającymi się żarnikami światłami ledowymi. Idąc za sugestiami parafian, zamontowano nowe, cyfrowe nagłośnienie. Poprzedni, dwunastoletni system często ulegał awariom. Profesjonalna firma przeprowadziła strojenie oraz wymieniła niektóre mikrofony. W przyszłości ma zostać wykonane nagłośnienie zewnętrzne. Obecnie trwa malowanie ścian na plebanii. 

– Zastanawiamy się nad założeniem fotowoltaiki, aby obniżyć koszty prądu. Planujemy wymianę ekranów do wyświetlania pieśni i multimediów, aby wierni mogli łatwiej odczytywać tekst. W najbliższej perspektywie ważne będzie odmalowanie kościoła wewnątrz. W tym roku jest szansa na podświetlenie dwunastometrowego krzyża misyjnego, który znajduje się na wieży kościoła – przybliża plany ksiądz proboszcz. 

Powstaje również poradnia rodzinna, która będzie prowadzona przez psycholog, a jednocześnie parafiankę Katarzynę Burchardt-Straburzyńską. – Potrzeba założenia poradni jest bardzo widoczna. Wiele osób boryka się z problemami emocjonalnymi i kryzysowymi w życiu. Parafianie będą mieli możliwość porozmawiać o różnych sytuacjach, problemach rodzinnych, osobistych i duchowych, a także lękach, z którymi sobie nie radzą – wyjaśnia psycholog. Katarzyna Burchardt-Straburzyńska chce pomagać ludziom w kryzysie w budowaniu zdrowych relacji opartych na Bożej miłości oraz stawianiu granic w komunikacji rodzinnej. Będzie to poradnictwo całościowe, integrujące wiarę i psychologię. 

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca przez cały rok odbywają się katechezy dla rodziców i chrzestnych. – W programie szczegółowo wyjaśniamy znaczenie chrztu św., wskazując, jakie ma konsekwencje na całe życie – mówi ks. Marek Twarowski. 

W parafii posługuje trzech wikariuszy: ks. Kamil Prus opiekuje się kołami Żywego Różańca oraz wspólnotą Kościoła Domowego, prowadzi kurs przedmałżeński i konferencje przedchrzcielne dla rodziców oraz chrzestnych, ks. Grzegorz Idzik zajmuje się przygotowaniem grupy ministrantów, uczy w szkole podstawowej i pomaga wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym „Uczniowie Jezusa”. Ks. Marek Jeznach pracuje w szkole oraz wspiera formację Ruchu Rodzin Nazaretańskich, oazę i parafialną Caritas. Na terenie parafii mieszka także ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia. 

Parafię św. Włodzimierza zamieszkuje około 23 tys. osób z obrębu dwóch dzielnic, Białołęki i Targówka. Parafia została erygowana przez kard. Józefa Glempa 15 czerwca 1990 r., otrzymując wezwanie św. Włodzimierza. Właśnie mija jedenaście lat od konsekracji kościoła, której 30 maja 2010 r. dokonał abp Henryk Hoser SAC. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 lipca

Sobota, XV Tydzień zwykły
Dzień powszedni albo wspomnienie bł. Czesława
W Chrystusie Bóg pojednał świat z sobą,
nam zaś przekazał słowo jednania.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 14-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter