16 kwietnia
piątek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zmarł kard. Zenon Grocholewski. Spocznie w katedrze poznańskiej!

Ocena: 0
1965

W wieku 80 lat odszedł do domu Ojca kard. Zenon Grocholewski, były sekretarz Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej w Watykanie i prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, bliski współpracownik papieży Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Kard. Grocholewski był także przyjacielem tygodnika Idziemy - zawsze życzliwy, gotowy do rozmowy, wsparcia nie tylko radą.

Fot. tygodnik Idziemy

Kard. Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku w Bródkach w Wielkopolsce. Po ukończeniu szkoły podstawowej wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Wolsztynie. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. 27 maja 1963 przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. abp. Antoniego Baraniaka, metropolity poznańskiego.

W latach 1963–1966 był wikariuszem w Parafii Chrystusa Króla w Poznaniu. Od 1966 przebywał w Rzymie, gdzie najpierw studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Od 1972 do 1999 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, dochodząc w nim do stanowiska prefekta (od 4 października 1998). Był też prezesem Sądu Kasacyjnego Państwa Watykańskiego.

21 grudnia 1982 r. papież Jan Paweł II mianował go sekretarzem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej i prekonizował biskupem tytularnym Acropolis. Święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1983 w bazylice św. Piotra w Rzymie z rąk papieża. 16 grudnia 1991 roku został mianowany arcybiskupem.

W listopadzie 1999 z mianowania Jana Pawła II został prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, czyli urzędu watykańskiego zajmującego się całokształtem katolickiego systemu oświaty i nauki oraz wielkim kanclerzem Uniwersytetu Gregoriańskiego. W 2001 r. został kardynałem diakonem z kościołem tytularnym św. Mikołaja w Więzieniu, 21 lutego 2011 r. promowany do rangi kardynała prezbitera. W 2015 r. mianowany został członkiem kolegium ds. odwołań od wyroków dotyczących przestępstw zastrzeżonych w Kongregacji Nauki Wiary.

31 marca 2015 papież Franciszek przyjął jego rezygnację z urzędu prefekta Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

Uczestniczył w dwóch konklawe: w roku 2005 i 2013. Prawo udziału w konklawe utracił 11 października 2019 w związku z ukończeniem 80 lat.

Uchodził za jednego z naznakomitszych współczesnych znawców prawa kanonicznego. Jest autorem i współautorem licznych publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Łącznie jego bibliografia przekracza 550 publikacji w 12 językach. Poza językiem polskim posługiwał się także językiem włoskim, łaciną, francuskim, hiszpańskim i angielskim.

Postanowieniem prezydenta Lech Kaczyńskiego w listopadzie 2009 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Tytuł doktora honoris causa przyznały mu m.in.: Akademia Teologii Katolickiej w Warszawie (1998), Katolicki Uniwersytet Lubelski (1999), Uniwersytet w Pasawie (2001), Uniwersytet Komeńskiego w Bratysławie (2002), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2004), Uniwersytet Śląski w Katowicach (2010), Uniwersytet Katolicki w Rużomberku (2013), Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (2018) Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie (2019).

Był też m.in. w latach 2008–2020 był filistrem honoris causa Korporacji Akademickiej Magna-Polonia, w 2010 za wkład w dzieło pojednania uhonorowany Komandorią Missio Reconciliationis, laureatem Nagrody im. Księdza Idziego Radziszewskiego Towarzystwa Naukowego KUL za rok 2012 i Diamentowego Feniksa 2017 przyznanego przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich oraz honorowym obywatelem Poznania.

Był też oddanym przyjacielem m.in. tygodnika Idziemy od samego jego powstania. Zawsze gotowy sie spotkać, rozmawiać, udzielić wywiadu, posłużyć nie tylko radą.

Po wielu latach pełnej poświęcenia służby Bogu i ludziom w Polsce i na świecie odszedł do Domu Ojca.

Módlmy się, by Pan przyjął go do grona zbawionych i obdarzył pokojem.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...

- napisał na Twitterze na wieść o śmierci kard. Grocholewskiego przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Księże Kardynale, dziękujemy za dar Twojego życia! Wieczny odpoczynek racz Ci dać Panie!

- napisała archidiecezja krakowska.

#JasnaGóra jest centrum duchowym życia Polski, jest sercem kościoła katolickiego w Polsce - podkreślał wielokrotnie zmarły dziś kard. Zenon Grocholewski, jasnogórski pielgrzym. Tu służył różnym grupom jak wspólnocie Forum Szkół Katolickich czy Rodzinie @RadioMaryja

- czytamy z kolei na profilu TT Jasnej Góry.

Czytaj także:
+ Dobrzy, czy liczni
+ Wielkość pokorna
+ Między miłością i nienawiścią
+ Jaka modlitwa?
+ Honory dla kardynała
+ Poznań: doktorat honoris causa dla kard. Grocholewskiego
+ Kardynał na medal
+ Kard. Grocholewski otrzyma Medal "Pro Patria"

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Piątek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Pan obrońcą mego życia, *
przed kim miałbym czuć trwogę?

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6,1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter