18 kwietnia
niedziela
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Grocholewski otrzyma Medal "Pro Patria"

Ocena: 0
1006

Kard. Zenon Grocholewski zostanie uhonorowany Medalem "Pro Patria". Odznaczenie zostanie przyznane purpuratowi m.in. "za wieloletnią pracę na rzecz kultywowania tradycji niepodległościowej", a wręczy je p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Uroczystość odbędzie się w piątek 20 stycznia w Pokojach Matejkowskich Zamku Królewskiego w Warszawie.

– Medal „Pro Patria” to wyraz wdzięczności dla Księdza Kardynała za wieloletnią pracę na rzecz kultywowania tradycji niepodległościowej, a także podziękowanie za troskę i pomoc jaką okazuje weteranom walk o Niepodległość – podkreśla p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Medal „Pro Patria” został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 1 września 2011 roku i zastąpił Medal „Pro Memoria”. Uhonorowane tym odznaczeniem mogą być osoby i instytucje „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.

Początek uroczystości w piątek 20 stycznia o godz. 15.00 w Pokojach Matejkowskich Zamku Królewskiego w Warszawie.

Kard. Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 r. w Bródkach k. Pniew. W latach 1957–1963 kształcił się w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Po święceniach kapłańskich, które przyjął w 1963 r., przez trzy lata pracował jako wikariusz w poznańskiej parafii Chrystusa Odkupiciela. W 1966 r. abp. Antoni Baraniak skierował go na Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie, gdzie ks. Grocholewski studiował prawo kanoniczne.

W latach 1972-1998 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, który jest kościelnym odpowiednikiem świeckiego Sądu Najwyższego, Najwyższego Sądu Administracyjnego oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Był najmłodszym uczestnikiem komisji przygotowującej w 1982 r. nowy „Kodeks prawa kanonicznego”. Z rąk Jana Pawła II 6 stycznia 1983 r. przyjął sakrę biskupią wraz z godnością biskupa tytularnego Agropoli, a w 1991 został mianowany arcybiskupem.

15 listopada 1999 r. objął zaszczytny urząd prefekta Kongregacji do Spraw Edukacji Katolickiej Kurii Rzymskiej. 21 lutego 2001 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynała diakona z kościołem tytularnym św. Mikołaja w Więzieniu. 21 lutego 2011 r. został promowany do rangi kardynała prezbitera. Pełnił wiele ważnych funkcji w Kurii Rzymskiej.

31 marca 2015 papież Franciszek przyjął jego rezygnację z urzędu prefekta Kongregacji do Spraw Edukacji Katolickiej Kurii Rzymskiej.

Został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowano go też Komandorią Missio Reconciliationis.

Za swoją działalność i wybitne osiągnięcia został uhonorowany siedmioma tytułami doktora honoris causa.

Uchodzi za jednego z najlepszych współczesnych znawców prawa kanonicznego. Jest autorem i współautorem licznych publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Łącznie jego bibliografia to ponad 700 publikacji w 12 językach. Poza językiem polskim posługuje się także językiem włoskim, łaciną, francuskim, hiszpańskim i angielskim.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 18 kwietnia

III Niedziela Wielkanocna
Sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!»
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 24,35-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Gdzie szukasz Jezusa? (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter